Oyun Haberleri

PS1, PS2 ve PS3 Artık Yok! Sony Duyurdu: PS5 Bu Oyunları Desteklemeyecek!

Geçtiğimiz haftalara kadar piyasaya ne zaman sürüleceği belli olmayan PS5, 19 Kasım’da satışa sunulacağı duyurulmuştu. 2019 yılında çıkan PS4’ten hemen sonra açıklanan PS5’i oyunseverler merakla bekliyordu. Ancak Sony, PS5’in PS1, PS2 ve PS3’ü desteklemeyeceğini duyurdu. PS4 ise %99 oranında uyumlu olacak.

PS5 duyurulduğu zaman, eski nesil konsolların büyük ölçüde uyumlu olacağı söylenmişti. Ancak bu konu havada kalmıştı. Kullanıcılara, PS5’in ne kadarının eski konsollar ile uyumlu olacağı konusunda bir açıklık getirilememişti. PS5’in piyasaya sürüm tarihi ile tekrar gündeme gelen konuyla ilgili açıklamalarda bulunan PlayStation CEO’su Jim Ryan, ne yazık ki PS1, PS2 ve PS3 uyumlu olmayacağını söyledi.

PS4 ve PS5 Birbirini Destekleyecek

Yaptığı açıklamalara yenisini ekleyen Ryan, PlayStation geliştirici ekibin PS5 ile eski konsolların uyumunu yakalayabilmek için yeterli zamanlarının olmadığını belirtirken, PS4’ün büyük oranda PS5’i desteklediğini de dile getirdi. Zaten halihazırda PS4’ün 100 milyon oyuncusu olduğu açıklamalarını yapan Ryan, kullanıcıların bu oyunları PS5’te de görmek isteyebilecekleri öngörüsüne bulunarak eski konsollardan ziyade PS4’ü uyumlu yapmak istediklerini de belirtti.

PS4 ve PS5 konsolları ise mimari olarak birbirlerine oldukça benzer. Bu sayede birbirlerini yüzde 99 oranında destekleyebilecekler. Böylece pek çok oyun her iki konsolda da oynanabilecek. Oyuncuların en çok sevdiği oyunlardan birkaçı olan Resident Evil 7 ve God of War gibi oyunlar her iki konsola da uyum sağlayabilecek.

Bu konu nedeniyle üzülen pek çok oyunsever için umutlar hala tükenmiş değil. PS1, PS2 ve PS3, bulut tabanlı bir sistem ile oynanabileceği öngörülmekte. PS5’in fiyatı ise 400 dolar ile 500 dolar ile farklı seçeneklerle tüketiciye sunuluyor. Ürünün Türkiye fiyatı ise henüz belli değil.

 

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı