Yayın akışı

Diş macunu mu yoksa zehir mi?

Dis-macunu-mu-yoksa-zehir-mi

Yapılan son araştırmalar gösteriyor ki diş macunlarında bulunan florid sağlığımız için büyük bir tehdit oluşturuyor.

Evet ne yazık ki bu doğru. Florid sağlığımız için büyük bir tehdit. Belki bunu tahmin edebiliyor ve diş macununuzu kullanırken yutmamaya çalışıyor olabilirsiniz. Ama tehlike düşündüğünüzden de büyük.

Dünyada ki sayılı tıp dergilerinden Lancet Neurology, diş macunlarında bulunan floridin ne kadar zararlı olduğunu geçtiğimiz Mart ayında yaptığı araştırma ile bizlere gösterdi. Araştırmaya göre içme suyuna flordid katılan çocukların IQ seviyelerinin 7 puan düştüğü belirlendi. Bunun yanında florid beyni aptallaştırdığı gibi öğrenme yeteneğini köreltiyor ve hafıza üzerinde kalıcı hasarlara yol açıyor. Ayrıca bu maddenin kanseride tetiklediği düşünülüyor.

Harvard Üniversitesi çevre sağlığı profesörü Phillippe Grandjean tarafından yapılan açıklamada floridin en az civa ve kurşun kadar zararlı olduğunu belirtiyor. Bildiğiniz gibi belirli bir miktar civa yutulduğunda çok kısa bir süre içerisinde ölüm gerçekleşebiliyor. Floridin ne kadar tehlikeli olduğunu buradan az çok anlayabiliyoruz. 2006 yılında Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından paylaşılan bilgilere göre insan sağlığı açısından bilinen en zararlı endüstriyel kimyasallar listesinde kurşun, metil civa, arsenik, poliklorlu bifenil, ve tolüen bulunuyor. Fakat bazı ülkelerdeki bilim insanları artık floridin de bu liste içerisinde yer alması gerektiğini savunuyor.

İçme sularına dişlerin sağlığı için florid katan ülkelerden bazıları şimdiden bu uygulamayı kaldırmış durumda. Amerika ve İngiltere’de ise ne yazık ki halen daha devam ediyor. Neyse ki ülkemizde bu tarz bir uygulama bulunmuyor. İşin komik tarafı ise diş sağlığını koruduğu iddia edilen bu bileşiğin aslında tam tersine diş minesine zarar verdiği ve florlu su tüketen her 100 kişiden 41’inde yüksek oranda diş çürümesi görüldüğü kanıtlanmış durumda. Yani floride hiçbir şekilde ihtiyacımız yok. Ülkeler arasında yapılan analize göre sularında flor bulunan ülkelerde bulunmayanlara oranla daha fazla diş ve kemik hasarı, trod, ülser ve kısırlık olduğu biliniyor.

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Özellikle ucuz diş macunlarından kaçınmamız gerekiyor. Zaten sizde fark edeceksiniz düzenli olarak kullandığınızda bu macunların hiçbir etkisi olmadığı gibi ağzınızda yaralar yapabiliyor. Bu nedenle diş macunu alırken paraya kıymakta fayda var :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı