Yayın akışı

DARPA’nın Beyin Çipi Fikirler Ekebilecek!

Her geçen gün gelişen teknoloji, geçmiş zamanın bilim kurgu filmlerini gerçeğe dönüştürüyor. Daha önceki yıllarda bilim kurgu olup ardından gerçekleşen ışınlanma işleminin ardından, fikir ekme işlemi de gerçek olacak gibi.

DARPA (ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı) tarafından geliştirilen ve 2010 yılında yayınlanmış bir film olan Inception‘ı akıllara getiren yeni çip merak uyandırdı.

darpanın-beyin-cipi-fikir-ekebilecek

Son yıllarda yaptığı araştırmalarla adını duyuran ve ilgileri üzerine toplayan DARPA, yaptığı son çalışma ile tüm dikkatleri üzerine topladı. Beyine yerleştirilecek bir çip tasarladığını açıklayan DARPA, bu çip aracılığıyla beyine fikir enjekte edilebileceğini açıkladı.

Dünya çapında bir tartışma uyandıran ve bir çok kişiyi heyecanlandıran bu haber, bir çok bilim adamı tarafından ‘Altın Çağ’ın başlangıcı olarak görülüyor. Henüz tam olarak çalışmaları tamamlanmamış olan bu çipin olumlu yönleri için duyulan heyecan, kötü niyetli kişiler düşünüldüğünde yerini korkuya bırakıyor. Yapılan açıklamalara göre hafıza kaybı ve unutkanlık gibi sorunlara çözüm olması planlanan bu çip, aynı zamanda araba kullanımı, bisiklet sürümü ve hatta uçak uçurmak yeteneklerini bile aktarmaya olanak sağlayabilir.

Bilim adamlarınca değerlendirilen bu psikolojik rahatsızlıkların ve kötü anıların onarılmasında kullanılabilineceği düşünülüyor. Tıbbi yönden bir çok ihtiyaca yanıt verebilecek olan bu yeni teknolojik cihazın aynı zamanda ‘beyin yıkama‘ gibi işlemlerde kötü amaçlı kullanılabilineceği varsayılıyor. Bu teknolojini geliştirilmesi durumunda ‘beyin içindeki bilgileri çalmak‘ gibi ihtimaller ise teknolojinin korkutucu ihtimalleri arasında.

Her ne kadar olumsuz yönleri var olsa da, bu yeni teknolojinin ne denli başarılı olup nasıl kullanılacağını merakla bekliyoruz.

Haberimizi sonlandırmadan önce bir programda tartışılan beyin çipleri ile ilgili videoyu paylaşalım. İngilizce altyazı seçeneği olan bu video ile bu teknolojinin riskleri hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

İyi seyirler.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı