Güvenlik

ATM’ler için ilginç güvenlik

atm-guvenlik-sistemi

ATM’ler için geliştirilen bu yeni güvenlik sistemi eğer uygulamaya geçerse soyguncuları zorlu günler bekleyecek. 

Güvenlik uzmanları tarafından geliştirilen yeni sistemler her geçen gün ilginç bir hal alıyor. ATM’ler için geliştirilen bu yeni güvenlik sistemi ise bir böcekten esinlendi.

Topçu (bombardıman) böceği adındaki bu böcek vücudunda iki farklı kese içerisinde Hidrojen peroksit ve hidrokuinon taşıyor. Herhangi bir saldırı anında ise bu iki asidi bir araya getirerek düşmana püskürtüyor. Bir araya gelen asitler ise çok hızlı bir şekilde sıcaklığı kaynama noktasına ulaşıyor. Bu sayede düşman uzaklaştırılmış oluyor. 

Uzmanlar ise buna benzer bir sitem geliştiriyor. Topçu böceğinde bulunan hidrojen peroksit ile mangan peroksit bir araya getirilerek su buharı, oksijen ve ısı oluşuyor. Bu sayede hırsız uzaklaştırılıyor. Ayrıca bu sıvının maliyetinin çok daha ucuz ve ölümcül olmadığı biliniyor. Bu nedenle böcekte bulunan asit yerine bu sıvılar tercih edilmiş. 

ATM üzerine yapılan darbeler ile çalışacak olan bu sistemde soyguncuya püskürtülen sıvı aynı zamanda köpük ile boyama özelliğine sahip olacak. Bu sayede hırsız hemen bulunabilecek.

Bombardiman-bocegi

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Vay be bununda önemlimi alır bizim hırsızlar emin ol ancak öldürücü bir madde denilseydi bak ozaman yanaşa bilirlermiydi işte işin içinde bu püf noktası olucaktı zararlı olmadığı açıklamıcaklardı ve soygun yapmaya çalışanları bir nebze olsa korkup bunu yapmamalarını önleyebileceklerdi nediim herşeyin hayırlısı onun yerine bayıltıcı özellikli bir sıvı yaz gaz salımı olsa daha mantıklı olurdu şahsen direk suçlu yakalanırdı buda bir fikir :)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı