İnceleme

Pentax K-30 fotoğraf makinesi inceleme

k-30

Fotoğraf makineleri arasında kendini öne çıkaran ve oldukça şık bir tasarıma sahip olan Pentax K-30 kullanıcılarını üstün performansıyla etkiliyor.

Yurt dışında oldukça popüler olan Pentax markası Türkiye’deki geçmişi ve izi o kadar da eskilere gitmiyor. Fakat ünlü markalardan farklı şeyler almak isteyen kullanıcılar için Pentax’ın tamamen güvenilir bir marka olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü k-30 modeli rakiplerine fark atmayı başarmış durumda.

Bu şık tasarımlı fotoğraf makinesinin en önemli özelliği çok aşırı olmayan yağmurdan ve kumdan etkilenmemesi. Kullanıcıya özel olarak tasarlanmış şekli ile elinize cuk diye oturan ve oldukça sağlam olan K-30, 16.1 MP çözünürlüğüne sahip. APS-C CMOS sensörüne sahip K-30, 18-55 mm (WR) lensle geliyor. Açıkçası bu lens harikalar yaratmıyor. Başlangıç seviyesi DSLR’lardan üstün video performansı bekleyemeyeceğinizi düşünürsem K-30 full HD video kaydı yapabilse de ses olarak harici bir mikrofon üzerine takılamıyor. Üzerindeki mikrofon ise çok yüksek desibelli yerler haricinde (örneğin konserler) fena değil. 100 ile 25.600 arası ISO değerlerini desteklese de 3200 OSI’nun üstünde gayet kumlu fotoğraflarla karşılaşabilirsiniz. Fakat bunu çok fazla kafanıza takmayın. Işığın yüksek olduğu mekanlarda sorun olmasa da biraz karanlığa yaklaştığınızda orta sınıfın üstü DSLR bile sınıfta kalabiliyor. K30-pentax

Tüketiciler fotoğraf makinelerini almadan önce mutlaka farklı bir marka ile karşılaştırır. K-30’un karşılaştırılacağı diğer model ise Canon 60D ve Nikon D5100. Birebir karşılaştırırsanız Pentax’ın daha iyi olduğunu fark edersiniz. Fakat sizin için öncelikli olan fiyat ise fikirleriniz değişebilir. Çünkü K-30 diğer modellere oranla biraz daha pahalı kalıyor.

1.5 saniye gibi kısa bir zamanda fotoğraf çekip kapanan makine, 11 noktalı SAFOX IX+ otomatik odaklama sistemi kullanıyor. 77 noktalı ölçümleme sistemi de bu seviye için oldukça doyurucu. 3 inç. büyüklüğünde olan arka ekranı iyi kotarılmış, başlangıç seviye için gerekli tüm opsiyonlar cihaza eklenmiş. Modlar arasındaki geçişler, menüler arasındaki gezmeler, fotoğraflara hızla bakma, fotoğraf video geçişleri de oldukça profesyonel bir şekilde tasarlanmış. Ayrıca cihazda oldukça çok efekt bulunuyor. Bu da efekt severler için mükemmel bir özellik. Batarya ile 410 adet çekim yapabilen K-30 AA pillen de kullanılabiliniyor. Yani kullanıcıları üzebilecek tek özelliği belkide dokunmatik odaklamanın biraz eski moda olması diyebiliriz.

Kısacası Pentax K-30, bütçesi yeterli olan orta seviye fotoğrafçılar ve bilindik markalardan biraz daha farklı bir model isteyenler için oldukça ideal bir fotoğraf makinesi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. özellikleri ve tasarımı on numara olabilir ama bir profesyonel fotoğrafçı canon ve nikon ikilisinden vazgeçmez heleki dış mekan çekimi yapıyorsa canonun eline hiçbiri su dökemez…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı