GüvenlikMobil

Akıllı telefonlara dikkat

iPhone-5S-GeekBench-3-hızı

Akıllı telefonlarda oluşan güvenlik sorunları kullanıcıları tehdit ediyor.

Akıllı telefonlar günümüzde olmazsa olmaz araçlardan bir tanesi haline gelmiş durumda . Hemen hemen her gün en az 2 saatimizi bu telefonlarla geçiriyoruz. Durum böyle olunca da akıllı telefonlardaki güvenlik açıklarının önemi son zamanlarda gündem oluyor.

Geçtiğimiz günlerde iPhone 5S sahibinin başına gelen bir olayda bu güvenlik sorununu bir kez daha gündeme getirdi. Telefonunun şarjı bittikten 14 saat sonra açan kullanıcı adım sayarın aktif olduğunu ve tüm bu süre boyunca adımlarını saymaya devam ettiğini tespit etti. Bunun üzerine Apple’a geri dönüş yapsa da firma tarafından bir açıklama yapılmadı.

Illinois Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre de akıllı telefonlarımızda bulunan konum belirleme ve parmak izi sensörlerine dışarıdan ulaşılabileceği anlaşıldı. Yani belirli solucanların kullanılmasıyla hackerlar telefonumuza girerek telefon kapalı bile olsa nerede olduğumuzu ve parmak izimizi ele geçirebilir.

Tüm bu olasılıklar akıllı telefon kullanıcılarını riske atıyor. Teknoloji firmaları ber ne kadar güvenlik problemlerinin bulunmadığını iddia etseler de aslında büyük tehlike altında olduğumuz bapple hackir gerçek.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı