Mobil

2. el telefon alırken dikkat edilmesi gerekenler

bgr-amazon-smartphone-kindle-fire-phone

İkinci el telefon alırken pek çok kullanıcının dikkat etmediği faktörler var. Bu yazımızda sizlere bu faktörlerden bahsedeceğiz. 

Günümüzde akıllı telefonların uçuk fiyatlarına baktığımızda çoğumuz bu cihazları almaktan kokuyoruz. Bu konuda haklıyız da çünkü yeni piyasaya sürülen bir akıllı telefon en az 2000 liradan satışa çıkıyor. Durum bu şekilde olunca da tüketiciler ikinci el telefonlara yöneliyorlar. Olabildiğince az kullanılmış ve temiz olan telefonları satın almaya çalışan tüketicilerin 2 el cihazları alırken dikkat etmesi gereken çeşitli faktörler bulunuyor.

İlk olarak bu faktörlerin başında cihazın açılıp açılmadığını kontrol etmeniz gerekir. Eğer telefonu direk olarak sahibinden alıyorsanız bu kontrolü kendiniz gerçekleştirebilirsiniz. Eğer internet üzerinden alışveriş yapıyorsanız telefon sahibinden cihazın açıldığına dair bir kanıt isteyebilirsiniz. (Örneğin fotoğraf gibi). Bu sayede dolandırılmamış olursunuz ve paranız boşa gitmez.

İkinci olarak aldığınız cihazın orijinal olup olmadığını anlamanız gerekiyor. Karşı karşıya satışlarda satan kişi ilgiyi telefondan kendi üzerine çekebilir. Böylece cihazı kontrol edecek vaktiniz olmayabilir. Bu nedenle cihazın varsa garanti belgesini ya da faturasını mutlaka sorun. Genellikle orijinal olmayan cihazların bu belgeleri bulunmaz.

Dikkat etmeniz gereken bir diğer hususta telefonun hasar durumudur. Cihazlar kullandıkça eskirler ve üzerilerinde çeşitli çizikler bulunabilir. Bunları kontrol edebilirsiniz. Ya da yazılımının yavaşlayıp yavaşlamadığını cihazı kullanarak anlayabilirsiniz.

Aldığınız cihazı koklayın. Evet yanlış duymadınız cihazları koklamanız gerekiyor. Eğer burnunuza herhangi bir yanık kokusu geliyorsa o cihazdan uzak durun. Bu illa ki telefon olmak zorunda değil bilgisayar ya da tablet de olabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı