Sosyal Medya HaberleriYayın akışı

Whatsapp Satıldı, İşte Yeni Sahibi

Facebook, mobil platformun en popüler sosyal mesajlaşma uygulaması “Whatsapp”ı yüksek bir fiyat vererek satın aldı. Detaylar yazımızın devamında.

whatsapp

Facebook az önce yapılan bir açıklamaya göre 16 Milyar $ dolar karşılığında Whatsapp’ı satın aldı. Facebook’un “newsroom” bölümünde yapılan açıklamada, şirketin daha önceden de pek çok görüşme yaptığı ve en nihayetinde 4 milyar doları nakit olmak üzere 12 Milyar dolar değerinde ‘’Facebook Hissesi’’ vererek toplamda 16 milyar dolar ödeme yaparak WhatsApp’ı satın aldığı açıklandı.

Ayrıca WhatsApp’ın yapımcısı ve CEO’su Jan Koum, Facebook’un yönetim kuruluna katılacak. WhatsApp’ın tüm çalışanlarıda Facebook ekibine katılacak. Facebook hali hazırda tüm çalışanlara toplamda 3 Milyar Dolar değerinde hisse ayırmış durumda. Böylelikle bu satın alma işleminin tüm maliyeti 19 Milyar doları bulmuş durumda.

Peki “Facebook Mesenger” Ne Olacak ?

Facebook büyük paralar ortaya koyarak önemli alımlar yapmaya devam ediyor. Daha önce de 75 Milyon dolar bütçe ile instagram’ı satın almışlardı.

WhatsApp’ aylık kullanıcı sayısı 450 Milyon ve bu 450 Milyon kişinin %70’i nerdeyse her gün aktif bir şekilde WhatsApp’ı kullanıyor. Facebook’un yaptığı açıklamya göre: Hergün 1 milyonu aşkın insan WhatsApp’a üye oluyor (!) Facebook’un hedefleri arasında 1 Milyar WhatsApp kullanıcısı var.

Facebook’un WhatsApp’ı almasından sonra elbette herkes Facebook Mesenger’ın akibetini merak edecektir. Hemen onuda söyleyelim. Facebook şimdilik WhatsApp ve Mesenger hakkında bir açıklama yapmamış olsa da edindiğimiz bilgilere göre Mesenger, Facebook’un temel mesajlaşma uygulaması olarak kalmaya devam edecek gibi görünüyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

15 Yorum

 1. Yıllar öncesine gittim bu haberle :) Yıllar sonra bakınca tek elleşme adına kötü bir gelişme oldu özellikle bu verileri Facebook ile paylaşma haberlerinden sonra ne kadar kötü olduğunu daha iyi görüyoruz.

 2. Facebook’un alması bana oldukça saçma geldi, zaten dediğiniz gibi Messenger varken ne gerek vardı ki? Hayırlı olsun, umarım amaçlarına ulaşırlar…

 3. Facebook işleri büyütüyor eminim whatsapp’a daha çok özellik katar . bu uygulama ile parasına para katıyor

 4. Ben 19 milyar duymuştum ama neyse gerçekten böyle bir uygulamaya çok pahalı bir para yaklaşık türk parasına göre çok değer ediyordur. Facebook yani Mark’ın neyin peşinde olduğunu merak ediyorum teşekkürler :)

  1. Sonradan düzeltildi ”Böylelikle bu satın alma işleminin tüm maliyeti 19 Milyar doları bulmuş durumda”

 5. çok iyi bir satın alma oldu bana göre. hem yetenekli elemanları aldılar hem de mobildeki en iyi rakiplerinin önüne geçtiler. ayrıca whatsapp’ın en çok kullanıldığı ama facebook’un az kullanıldığı ülkelere giriş yaptılar.

 6. Facebook’un, Instagram’dan sonra Whatsapp’ı da satın alması beni baya şaşırttı doğrusu. Sanırım bundan sonra Whatsapp kullanırken Facebook reklamlarını göreceğiz :)

 7. hali hazırda büyük gelirleri olan firmalar neden emeklerini anında satarlar hiç anlamıyorum. Whatshapp kurucularının satmalarındaki amaç daha karlı bi yatırım olmalı diyecem ama ceo işçi olarak çalışacakmış :D

  1. Şimdi yazıyı düzenliyorum, gözden kaçırdığım bir detay olmuş. “12 Milyar Dolarlık Facebook hissesi” verilecekmiş…

 8. Facebook artık dahada büyümeye devam ediyor. şaşırdım diyemem çünkü facebook’tan herşey bekleniyor gücüne güç katmaya devam ediyor

 9. Çok güzel bir haber oluş güven öncelikle eline sağlık, ancak bu haberdeki satış miktarı çok dikkat çekici o kadar çok para vermişler ki bunu nasıl çıkartırlar diye bir çok soru işareti oluşuyor, acaba uygulamaya bol bol reklam mı yerleştirecekler.

  1. 16 Milyar cidden çok fazla para. Ciddi bir planları olmasa böyle büyük bir yükün altına girmezlerdi bence. Bakalım ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı