Program

Skype Kullanıcılarının Dikkatine

Skype 4
Skype 4

Doctor Web Şirketi “BackDoor.Caphaw” ailesinden olan casus yazılımların yaygınlaşması hakkında açıklamalarda bulundu.

Bildiriye göre, bu trojanlar kullanıcıların bilgisayarlarına bulaşarak Skype üzerinden bilgiler yayıp, önemli bilgileri çalabiliyorlar.

Bu tür bilgilerin yayılması, 2013 yılının Kasım ayının ilk yarısında zirve noktaya ulaştı. BackDoor.Caphaw  bazı uzaktan bankacılık hizmeti sistemlerinin hesap bilgilerini ve diğer gizli bilgilerini ele geçirerek adını duyurmuştu.

Bilgisayarlara BackDoor.Caphaw  virüsünün bulaşması son bir yıl içinde gerçekleşmeye başladı. Virüsün bilgisayarlara ve sistem ağlarına bulaşması, güvenlik boşluklarından ve anti virüs programlarının güncellenmemesinden kaynaklanıyor.

İşletim sistemine bulaşan trojan, bilgisayarların birçok dosyasına kendisini kopyalayarak çok hızlı bir şekilde yayılabiliyor. Ayrıca bazı anti virüs programlarını da kırarak, algılanmasını engelleyebiliyor.  Bu virüs ile ilgili alınabilecek önlem ise, spyware, adware gibi casus temizleme araçlarını kullanmaktır.

Ayrıca anti virüs programlarınızın da, virüs veri tabanını sürekli güncelleyen güçlü programlar olması gerekiyor. Avg bu alanda önerilen programlardan biridir. Kişisel bilgilerinizi ve sistem güvenliğinizi sağlamak için, bilgisayarlarınızda ve internet bağlantısı olan cihazlarınızda, bu programları kullanmanız son derece faydalıdır.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı