İnternetSosyal Medya Haberleri

En İyi Web Tarayıcısı Hangisi?

Web tarayıcılar arasında yaşanan kıyasıya bir savaş var. Hatta Yandex arama motoru kendi web tarayıcısını kullananlar arasında yapılacak çekilişle bir adet süper lüks araba veriyor. Araba veriyor fakat bu durum Yandex’ i gerçekten reklamdaki araba kadar hızlı yapabiliyor mu?

mac_browser_test_splashBunu testin sonuçlarında görebileceğiz. En çok kullanılan 5 adet tarayıcı ile yaptığımız testlerin yorumlamasını ise şu şekilde özetleyebiliriz.

Yapılan testler içinde Internet Explorer 10, PeaceKeeper testini “HTML videos encoded with the H264-4 AVC Codec” bulunamadığı için başarılı bir şekilde bitirmeyi başaramadı. Her test için önbellekler temizlenerek ve Bilgisayar tekrar başlatılarak daha stabil bir test noktası oluşturulmuştur.

Testin yapıldığı PC’ nin özellikleri

 • İşlemci: i5 – 3330 (3,0 GHZ)
 • Ekran Kartı: Asus GTX-650
 • Ram: Kingston 8 GB 4×2 1600 Mhz
 • HDD: Western Digital 500 GB 32 MB cache
 • Ekran Çözünürlüğü: 1920×1080

Test sonuçları
volkan

Test sonuçlarında görüldüğü üzere burada en yavaş browser; Opera oldu. Her ne kadar SunSpider testinden en iyi skoru alsa da Internet Explorer 10 bu testin 2. en yavaş tarayıcısı oluyor. Ardından bence bir efsane olan FireFox geliyor, bu tarayıcı ilk çıktığı zamanlarda milyonlarca indirmeyle IE’a en büyük rakip olarak görülüyordu. Zaman içersinde aldığı güncellemeler ile daha hızlanması beklenen tarayıcı maalesef bekleneni veremedi.

En hızlı 2. tarayıcı ise müthiş bir reklam ve Türkiye’ de şimdiye kadar verilmeyen bir promosyonla sektöre giriş yapan Rus arama motoru Yandex oldu. Yandex, Google gibi bir strateji benimsiyor ve bence en iyisini yapıyor. Önümüzdeki yıllarda mobil sektör için bir işletim sistemi de yapmayı düşünen firmanın web tarayıcısı, bir Lamborghini kadar olmasa da çok iyi bir performans veriyor.

Sıra geldi şampiyona, Yıllar geçtikçe her güncelleme ile tarayıcısını daha ileriye taşıyan Google, mobil platformda en hızlı olmayı başaramasa da PC’de en hızlı tarayıcı olmayı başarıyor. Tüm tarayıcılardan ortalama %25 oranında daha hızlı olan Chrome şu anda kullanılabilecek en iyi web tarayıcısı olarak testimizin şampiyonu oluyor.

Yapılan tüm testlerde rakiplerine fark atan Chrome, özellikle HTML 5 konusunda çok ileride. Yakın zaman sonra HTML üzerinden Crysis gibi oyunları bile oynayacağımız düşünülünce Chrome, bize vaat edilenden çok daha fazlasını veriyor…

 Kaynak

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Volkan Akpınar

Hayat'a ve Teknoloji'ye Dair! - Oda herkes gibi adamın dibi :)

İlgili Makaleler

13 Yorum

 1. Chrome güzel ama bende chrome sürekli hata veriyor kapatıyor kendini. ben Yandex kullanıyorum memnunumda

 2. Chorme hızlı olsada içeriği boş video oynatırken bir çok flash uygulamada sorun yaşıyorum boş olan şeyin hızlı olması çok doğal.. Firefox en iyisi chormeden bıktım çünki hiç sağlam değil acemi ve sadece sosyal medyada birazcık zaman geçirip pcyi kapatacaklar için bir browser.. Sabahtan akşama kadar bilgisayar kurtluğu yapacakalr için en iyisi Firefox. Browserde eskiden gta oyanayın felan diye sahte reklamlar çıakrdı bende hep gülerdim şimdi geçrek olduğuna inanamak cidden güç..

 3. Bana göre mozilla tabiki ama, sade sevenler chrome ve yandex kullanabiliyor. Herkesin görüşüne saygı duymak lazım.

 4. Eskiden google chrome kullanırdım sonra iyice yavaşlamaya başladı uzun süredir yandex kullanıyorum bence en iyisi ..

 5. Ben normalde chrome kullanırdım fakat fb.yandex’i indirdikten sonra yandex’ten vazgeçmem dedim.İnşallah vazgeçmem.Çünkü çok memnunum.

  1. Bende Maxthon Cloud Browser kullanıyordum Google Chrome geri döndüm. Tavsiye edreim ama Maxthon Cloud Browser özellik bakımından en kaliteli tarayıcı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı