Teknoloji Haberleri

Roketsan Yarışmanın Birincilerini Açıkladı

Roketsen’ ın destekleri ile gerçekleştirilen, gençlerin yerli ve milli anlamda üretime destek olmasını amaçlayan yarışmanın kazananları belli oldu. Geçen sene birinciliği elde eden Pamukkale Üniversitesi Hazar Roket Takımlarının bu sene de yarışmayı kazanarak adından söz ettirmeyi başardı.

Bu seneki yarışmaya başvuran 516 takım arasından ön elemeleri geçen 82 takım, üç kategoride yarıştı. Alçak, ortak ve yüksek irtifa olmak üzere üç alandan oluşan yarışmada gençlerden 4 kg ve üzerinde yük taşıyan roket tasarlamaları ve ürettikleri roketi fırlatmaya hazır hale getirmeleri istendi. Yarışma kapsamında birinci takımın ödülü 50 bin TL olarak belirlenmişti. Birincilik Pamukkale Üniversitesi Hazar Roket Takımlarına gitti. İki sene üst üste birincilik ödülünü elinde tutmayı başaran takım, TEKNOFEST kapsamında, Gaziantep’te düzenlenen törende ödüllerine kavuşacak.

Birinci Bu Senede Değişmedi

TEKNOFEST kapsamında TÜBİTAK SAGE ortak çalışmasıyla sponsorluğunu üstlendiği Roketsan’ ın düzenlediği, Roket Yarışmasının kazananları belli oldu. Roketsan’ın gençlerin teknolojik konularda milli üretime katkı sağlaması amacıyla yaptığı yatırımlar hız kesmeden devam ediyor. Düzenlenen roket yarışmasının bu yıl ki kazananları geçen sene de olduğu gibi Pamukkale Üniversitesi Hazar Roket Takımlarının oldu. İki senedir üst üste birinciliği kimseye kaptırmayan Hazar Roket Takımları, geçtiğimiz yıl düzenlenen yarışmada da yüksek irtifa kategorisinde yer almış ve başarılı olmuştu. Bu senede yarıştığı yüksek irtifa kategorisinde “En İyi Tasarım” ödülünü de alarak 3 ödülün sahibi oldu.

İşte Diğer Dereceler

İkincilik ödülü ise Yüksek irtifa kategorisinde, Genç Mimar Sinan Vefa Roket Takımı’ na gitti. Orta irtifada ise Yıldız Roket Takımı ikincilik başarısını elde ederken YTÜ SİTARE takımı ise üçüncü oldu. Alçak irtifa kategorisine baktığımızda ise birincilik, Tanyeli Roket Takımı’ nın oldu. Anadolu Roket Takımı ikinci, Vefa İnsansız Sistemler Takımı ise alçak irtifa kategorisinde üçüncü olmaya hak kazandı.

Yarışmada “En İyi Takım Ruhu” ve “En İyi Tasarım Ödülü” kategorilerinde yer alan ödüllerde sahiplerini buldu. “En İyi Takım Ruhu” ödülünü, Halley’in Çırakları, Çelikyay Uzay ve Havacılık Takımı ile Nebula Roket Takımı elde etti. “En İyi Tasarım” ödülü ise iki yıldır birinciliği elde tutan Hazar Roket Takımları ile birlikte Anadolu Roket Takımı ile Maverik Roket Teknolojileri Takımı’ nın oldu.

Murat İKİNCİ: “Gençlerimizi desteklemeye devam edeceğiz”

Aksaray’da bulunan Tuz Gölü’nde gerçekleşen TEKNOFEST Roket Yarışması sırasında, Roketsan Genel Müdürü Murat İKİNCİ gençleri yalnız bırakmadı. 2-9 Eylül tarihleri arasında gerçekleşen yarışmada İKİNCİ, galibiyeti kazanan gençleri tebrik ederken sözlerine şunları ekledi; “Güçlü Türkiye vizyonunda yarınların mühendislerini kazandıran bir organizasyonun parçası olmaktan mutluluk duyuyoruz. ‘Denizlerin altından uzaya kadar milletimize hizmet’ misyonuyla hareket eden Roketsan Ailesi olarak, gençlerimizi desteklemeye her zaman devam edeceğiz.”

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı