Güvenlik

Siber Tehdit İçin Şirketlere Uyarı! Yakın Temasta Olun

Koronavirüs pandemisiyle birlikte artan siber saldırılara karşı uzmanlar şirket sahiplerini uyardı. Bilgi güvenlik uzmanları ile iletişimin koparılmaması ve gereken önlemlerin alınması gerektiğini belirten uzmanlar, bu dönemde artan siber saldırılar karşısında birçok şirketin savunmasız olduğunu belirtti.

Pandemi ile birlikte yeni bir döneme giren dünya, pek çok alanda farklı etkilerle karşımıza çıkıyor. Siber saldırılar ile artan oranda karşı karlıya kalan şirketler ise gereken önlemleri almadıkları takdirde ciddi sorunlar yaşayabilecek.

Son dönemde artan evden çalışma ve online alışveriş nedeniyle artan internet kullanımı her ne kadar iyi olsa da belli güvenlik sorunlarını da gündeme getiriyor. Kaspersky’ın yaptığı araştırmaya göre 2020 yılının ikinci çeyreğine oranla geçen yılın aynı döneminde çeyreğine oranla geçen yılın aynı döneminde siber saldırılar %217 artmış durumda. Yalnızca Amerika da Siber Birime gelen şikayetler 4 kat artmış durumda.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan BugBounter kurucu ortağı Murat Lostar, salgının etkilerinin tüm dünyada hissedildiği bu dönemde siber saldırıların artışında da etken bir dönem olduğunu dile getirdi. Lostar ayrıca siber saldırılara karşı şirketlerin önlem almaları gerektiğini ve siber güvenlik uzmanları ile beraber çalışmaları gerektiğini belirtti. Geçmişte kalan yöntemlerin işe yaramayacağını ve şirketlerin bu dönem için konfor alanlarının dışına çıkarak farklı uygulamalara yönelmeleri gerektiğini vurguladı. Zira klasikleşmiş yöntemlerin dışına çıkılarak beyaz şapkalı hackerler ile daha güvenilir bir koruma sağlanabileceğini ifade eden Lostar, bu seçeneklerin de kullanılabileceğini belirtti.

Koronavirüs pandemisinin etkileri tüm dünyada sürerken, durumun şirketler için daha da kötüleşmemesi için bir an önce harekete geçilmesi ve güvenlik açıklarının kapatılarak, saldırıdan önce önlemler alınması gerektiği uzmanlar tarafından önemle dile getirilmekte.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı