Teknoloji Haberleri

Türkiye’nin ilk Uçan Arabası Cezeri Havalandı

Baykar tarafından Türkiye’nin ilk uçan arabası olarak geliştirilen Cezeri havalandı. Türk mühendislerince özgün biçimde tasarlanan Cezeri’nin 230 kilogramlık ön prototipin 10 metre yükselmesiyle birlikte ilk test uçuşu başarıyla tamamlandı.

Türkiye’nin ilk uçan arabası olarak üretimi gerçekleştirilen Cezere’nin prototipinin test uçuşu BAYKAR Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirildi. Ülkenin ilk milli uçan arabasının uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü kontrollü şekilde başladı. Baykar Milli SİHA Ar-Ge ve Üretim Merkezi’nde yapılan testlerin başlangıcında güvenlik halatları kullanıldı.

İkinci Testlerde Halatsız Uçuş

İlk testlerde güvenlik sebebiyle halatlara bağlanarak gerçekleştirilen uçuşlarda başarı sağlandıktan sonra halatlar çözüldü. 14 Eylül 2020 gecesinde halatsız olarak ilk uçuşu gerçekleştirilen Cezere, aynı gecede iki test uçuşunu da başarı ile tamamladı.

Adını El Cezeri’ den Aldı

Akıllı uçuş sistemine sahip, tamamen otonom olarak uçan araba, 15 Eylül 2020 Salı günü, güvenlik halatları olmadan ikinci test uçuşunu yaptı. Uçan araba Cezeri, 10 metre yükselerek gerçekleştirdiği uçuş sayesinde bu testi de başarıyla tamamladı.

Kent İçi Ulaşım’da Devrim

Türk mühendisler tarafından üretilen uçan araba, ismini Artuklu Sarayı’nın başmühendisi Cizreli Müslüman bilim insanı El Cezeri’den aldı. Sibernetik ve robotik ilminin kurucusu olarak anılan El Cezeri’den adını alan uçan arabanın gelecekte kent içi ulaşımda devrim niteliğinde yeniliklere sebep olacağı düşünülüyor. Araç yalnızca yolcu değil kargo taşımacılığı da yapacak şekilde tasarlandı.

Otomobillerin alternatifi olarak şehir içi ulaşım ve taşımacılıkta yerini alacak araçlar “Kentsel Hava Taşımacılığı” (KHT) şeklinde hayata geçirilecek. Elektrikle çalışan araçların, sağlık alanına ve askeri alana da katkı sağlayacağı kaydedildi.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı