Donanım

İşte Apple’ın Bugüne Kadar Sattığı iPad Sayısı!

İlk tabletini 2010 senesinde tanıtan Apple, o yıldan bu zamana kadar sattığı iPad rakamlarını açıkladı. iPad’in üretildiği tarihten bu yana beklenen ölçüde talep görememesinin nedeni ise akıllı telefonlar oldu.

2010’ da gerçekleşen ilk tanıtımda Steve Jobs, iPad için dizüstü bilgisayarın yerine geçecek cihaz olduğu iddiasında bulunmuştu. Jobs’un bu iddialı tanıtımın aksine yaşanan gelişmeler beklenenin aksi yönünde oldu. İPadler dizüstü bilgisayarların yerini alamadığı gibi satışlarında da ciddi bir gerileme dönemi yaşandı.

Akıllı Telefonlar Beklentilerin Üstüne Çıktı

Tablet pazarında yaşanan bu önemli gerilemenin sebebi tamamen akıllı telefonlardan kaynaklandı. Steve Jobs 4.7 inçlik bir ekran boyutunun kaliteli bir kullanım için yeterli olduğuna inanıyordu. Bu nedenle Apple firması tarafından Jobs’ un ölümüne kadar bu boyutların üzerinde bir iPhone modeli üretilmedi. Ancak akıllı telefonlar, düşünülen ekran boyutunun çok ötesine geçti. Stave Jobs’un öngöremediği bu nokta tablet pazarının daralmasına yol açtı.

Peki beklenen başarıya ulaşamayan iPadler piyasaya sunulduğu 2010 yılından bu yana ne kadar sattı? Cupertino merkezli şirket dün gerçekleşen etkinlikte genel satışlar hakkında bilgi verdi. Yeni iPad modellerinin de tanıtıldığı etkinlikte Apple’ın 10 yıl içinde sattığı tablet sayısının 500 milyondan fazla olduğu açıklandı. Her ne kadar Jobs’un öngörüleri gerçekleşmese de tartışmasız şekilde tablet pazarının lideri Apple…

Açıklanan rakamın yüksekliği göz önüne alındığında ise tablet pazarında bu beklenmeyen daralma eğer yaşanmamış olsaydı, Stave Jobs’un iPad ile ilgili beklediği müthiş gelişmeler bugün belki de gerçekleşmiş olacaktı.

 

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı