Sosyal Medya Haberleri

Pandemi Sinemacıları da Vurdu

Koronavirüs’ün Türkiye’ ye gelişiyle birlikte hızla artan vaka sayılarından dolayı ülkede belli kısıtlamalar getirilmişti. Arka arkaya gelen önlemler içinde gerek sokağa çıkma yasakları gerekse işletmelerin faaliyetlerinin durdurulması ülke ekonomisini oldukça olumsuz yönde etkiledi. Bu süreçten sinema sektörü de nasibini aldı… Pandemi sebebiyle sinemacılar ciddi sıkıntılar yaşamaya başladı.

Covid-19 virüsünü önleme kapsamında yürütülen çalışmalar neredeyse tüm sektörlere zor günler yaşatmaya devam ediyor. Pek çok alanda kısıtlamaların yaşandığı ülkemizde kapalı ve topluluğa açık olan alanlar listenin başında geliyor. Önlem amacı ile kapalı tutulan işletmelerin içinde elbette sinema sektörü de yerini aldı. Ancak çoğu sinema salonu Ağustos ayından itibaren izleyicilere açılmıştı. Ancak koronavirüs önlemleri ile sinemaların seyirciye açılması sorunu çözmeye yetmedi.

Sinema Sektörü Emekçileri Umutsuz

Sinema salonu işletmecileri başta olmak üzere, yapımcılar ve sektörün diğer emekçileri durumdan çok umutlu değillerdi. Gösterime girecek yeni yapım olmadığından dolayı çoğu eski olan filmlerle başlayan bu yeni dönemden yeni yapımlar için zemin atılması konusunda beklentiler vardı. Sinema salonu işletmecileri tarafından alınan önlemlerle pandemi sürecinde güvenli biçimde film izlenebileceğini kanıtlamak amaçlanıyordu. Bu şekilde yeni filmler için ön hazırlık yapılabilecekti. Ancak gişeden sağlanan gelir, salonların kirasını ve faturalarını dahi ödemeye yetmeyecek rakamlarda kaldı.

Yeni Sinema Filmi Çekilemiyor

Gösterim için yeni film bulamayan işletmeciler edindikleri hasılatla birlikte iyice umutsuzluğa kapılmış durumda. Hafta sonu gösterime giren film sayısı 7 iken diğer haftalarla birlikte toplam gösterime giren film sayısı 20 oldu… Film başına düşen ortalama izleyici sayısı; 1.739 kişi, hasılat ise 37.256 TL olarak belirtildi.

Bu sorunun yaşanması ise Mart ayı itibariyle gösterime girecek olan filmlerin yapımcılarının koronavirüs salgını bitene kadar gösterimi erteleme kararını almış olmaları ve koşullar nedeniyle yeni filmlerin çekilememiş olmasından kaynaklanıyor. Virüs sebebiyle yeni filmlerin yapılamamasının yanı sıra hali hazırda olan yapımların da gişe kaygısından dolayı gösterim tarihi erteleniyor. Yaşanan bu olumsuz gelişmelerin nasıl sona ereceği ise tartışma konusu..

 

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı