Teknoloji Haberleri

Teknokent’te ‘Kastamonu Üretiyor, Memleket Kazanıyor Projesi’

‘Kastamonu Üretiyor, Memleket Kazanıyor’ isimli proje, bir iş insanın desteği ile hayata geçti. Üniversite öğrencileri verilen destek sayesinde bilim ve teknoloji alanında çalışmalar yürütmeye başladı. 15 üniversite öğrencisi çalışmalarını Teknokent’ te sürdürüyor.

Gençlerin bir araya gelerek yeni ürünler ortaya koyması amacıyla başlayan proje Teknokent’ te gerçekleştiriliyor. 2019 yılının Aralık ayında Kastamonu’ da kurulan Teknokent’te başlayan çalışmalar Koronavirüs süresi boyunca öğrencilere teknolojik konuda üretim yapabilme fırsatı sunuyor. İş insanı Sadık Kışlı’ nın destekleriyle hayata geçen proje, çeşitli üniversitelerden katılan 15 öğrenci ile sürdürülüyor.

Gençler Fikirlerini Ürüne Çeviriyor

Gelecek adına umut veren bu çalışmalar Kastamonu Üniversitesi’nin Kuzeykent Kampüsü’nde yer alan Teknokent binasında yürütülüyor. Teknokent’e çok sayıda proje başvurusu olduğunu belirten Kastamonu Teknokent AŞ Proje Destek Ofisi Koordinatörü Dr. Öğretim Üyesi Ahmet Tabanlıoğlu, “Kastamonu Teknokent için 13 ortak bir araya geldi, 10’u kamu kurum ve kuruluşu, 3’ü de özel sektörden müteşebbis. Yakın bir sürede kurulmasına karşın hem burada faaliyet gösteren firmalar hem de bizim aldığımız çok sayıda proje başvurusu var.” dedi. AA muhabirine açıklamalarda bulunan Tabanoğlu, Teknokent’ te önceliklerinin öğrenciler olduğunu ifade etmesiyle birlikte onların iş fikirlerini oluşturma, geliştirme ve bu fikirleri ürüne çevirme şansı edindiklerini söyledi.

“Kastamonu Üretiyor, Memleket Kazanıyor Projesi” için verdiği mali desteği anlatan Sadık Kışlı ise teknokentlerimizin Türkiye için çok büyük bir değer olduğunu belirtmesiyle birlikte sözlerine şunları ekledi; “Teknoloji ve dijitalleşme anlamında birçok Ar-Ge çalışması yapıyoruz. Kovid-19 tedbirleri kapsamında haftada bir toplanıp projelerimizi değerlendiriyoruz. Gençlere elimizden gelen desteği özel sektör olarak vermeye çalışıyoruz. Teknokentlerimiz Türkiye için çok büyük bir değer. Öğrenciler ve özel sektör için çok büyük bir değer.”

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı