Oyun Haberleri

Suriye’den Türkiye’ ye Sığınan O Mültecilerin Çıkardığı Mobil Oyunlar Çok İlgi Gördü

Orta Doğu’da yaşanan karışıklıklar nedeniyle son yıllarda ülkemize Suriye’den çok sayıda mülteci sığındı. Ülkelerinde yaşanan savaştan dolayı 2011 yılında Türkiye’ye gelen 4 Suriyeli sığınmacı tarafından kurulan şirketin çıkardığı oyunlar yaklaşık 50 milyon kez indirildi.

İki Mobil Oyun Tasarladılar

Suriye’de yaşanan karışıklıklar sonucunda Türkiye’ ye 2011 senesinde gelen 4 sığınmacı 2016’ da “Wolves İnteractive” isimli şirketlerini kurdular. Elektrik mühendisi Ahmed Allazkani , 3D tasarım uzmanı Wael Dayoub ve Karam Bwidani, Khaled Almouthtar isimli iki yazılımcı tarafından kurulan şirket, Yıldız Teknik bünyesine bağlı Teknopark’ta yer alıyor.

Bilgi birikimlerini Türkiye’ de kullanmak isteyen 4 ortağın mobil oyun tasarlamak için açtığı şirketin ilk mobil oyunu 2016’ da tasarlandı. Wolves tarafından geliştirilen “Traffic Tour” ve “Motobike” isimli iki oyun bulunuyor. Oyunlardan “Motobike” mobil kullanıcılar tarafından 5 milyon kez indirilmişken “Traffic Tour” adlı oyunun indirilme sayısı ise 45 milyona ulaştı.

Çalışanların Yüzde 80’İ Suriyeli iken Yüzde 20’ si Türk

Wolves kurucularından olan Ahmed Allazkani’ nin AA haber ajansına yaptığı açıklamalara göre şirket bünyesinde yüzde 20’si Türk, yüzde 80’i Suriyeli olmak üzere 15 çalışanın olduğu biliniyor. Ancak Allazkani bu sayının son 3 yıl içinde 50’ ye çıkmasını hedeflediklerini belirtti. Ayrıca oyunun indirilme sayısında bir artışı hedeflediklerini belirten mühendis, 250 milyon kişiye ulaşmak istediklerini söyledi. 2 yıl içinde 250 milyon indirilme sayısına ulaşmak istediklerini söyleyen Ahmed Allazkani, mobil oyunun zorluklarından bahsetti. Çalışanlarına Programcılık ve 3D uzmanlığı eğimi verdiklerini belirterek sözlerine şunları ekledi, “Mobil oyun bilgisayar sektörüne pek benzemiyor. Çok özellikler var. O yüzden özel eğitim veriyoruz. Ekibimizin tümü burada eğitim aldı.”

Gelişim İçin Yatırımcıya İhtiyaçları Var

“Türkiye bizim ikinci vatanımız oldu” ifadesini kullanan mühendis, Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığını aldığını da ekledi. Ancak ortaklarının da vatandaşlık almasını talep ettiklerini belirterek çalışma izinlerinde sorun yaşadıklarını söyledi. Bunların yanı sıra reklam ve yurt dışında gerçekleşen fuarlara katılabilmek için yatırımcı sorunu yaşadıkları da kaydedildi.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı