Teknoloji HaberleriMobil

Bir Pilot Telefonda Diğeri Direksiyonda! Xiaomi 5G SA Teknolojisi İle Otomobili Sürücüsüz Yarıştırdı

Son on yılda çok ciddi bir mesafe kat eden Çinli teknoloji üreticisi Xiaomi, bir yarış aracına kurduğu sistemle bu yarış aracını 5G ile uzaktan kontrol edilebilir hale getirdi. Tamamen 5G ile donatılan ve içinde pilotu olmayan otomobil, içinde gerçek bir pilotu olan otomobil ile yarışa girdi. Peki bitiş çizgisine ilk ulaşan hanisi oldu dersiniz? İşte bu sonuç büyük bir sürprize sebep oldu.

5G teknolojisi hem 4G hem de 4,5G’nin getirdiği yeniliklerin de üstünde daha büyük yenilikler sunuyor. 5G’nin eski sistemlere bakıldığında en büyük artılarından biri de çok düşük bir gecikme süresi oluşturması. Bu sayede loT denilen nesnelerin interneti ürünleri birbirleri içinde daha hızlı iletişim oluşturabilecek ve dünyanın bir başka ucundaki bir makineyi gerçek zamanlı olarak idare ve kontrol edebilmek mümkün hale gelecek. 5G’nin bu konuda neler yapabileceğini ise Çinli teknoloji devi Xiaomi gösterdi. 5G’nin düşük bir gecikme süresi ile neler başarabileceği bu testle ortaya çıkmış oldu. Bunun için Xiaomi’nin yayınladığı videoyu izlemelisiniz.

Xiaomi’nin gerçekleştirdiği testte 5G’nin heyecan veren performansı net şekilde görülüyor. Xiaomi yalnızca 1 ms gecikme yaşayan 5G SA teknolojisi yerleştirilmiş bir otomobil ile uzaktaki bir e-sporcunun telefonu olan Xiaomi Mi 10 Ultra ile bağlantı kurdu. Yani e-sporcu, telefonundan araba oyunu oynar gibi gerçek bir aracı kontrol ediyordu. Gerçek pilot aracının başına geçerken, e-sporcu telefonunun başındaydı.

Müthiş Mücadelede Unutulmayacak Galibiyet

Yarışın başlaması ile birlikte iki otomobilin kıyasıya mücadelesi izlendi. Ancak herkesi şaşırtan bu sert mücadele değil yarışın kazananı oldu. Çünkü yarışı birinci sırada tamamlayan otomobil, uzaktan 5G SA teknolojisi ile e-sporcunun kontrol ettiği otomobil oldu. 5G’nin faydasının nasıl olacağı bu video ile netleşti.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı