Donanım

Windows XP Hâlâ Kullanılıyor! İşte Bilgisayar İşletim Sistemlerinin Kullanım Oranları

Dizüstü ve masaüstü bilgisayarların işletim sistemleri üzerinde Microsoft’un Windows’u, hala büyük bir hakimiyete sahip. Hatta çok daha ilginç bir bilgi verecek olursak, 2014 yılında Microsoft’un artık destek vermeyeceğini açıkladığı Windows XP bile halen milyonlarca kullanıcı tarafından kullanılıyor.

Microsoft’un gelmiş geçmiş en çok sevilen işletim sistemi olan Windows XP, 2001 yılında piyasaya girmiş ve kullanıcılar tarafından en beğenilen işletim sistemi olmayı başarmıştı. Windows XP işletim sistemine sevgi o kadar büyüktü ki, Microsoft 2014 yılında hiçbir güncelleme desteği vermeyeceğini açıkladığı XP halen milyonlarca kullanıcı tarafından tercih ediliyor.

Microsoft, daha sonra Windows 7’yi piyasaya sürmüş, o da çok tutulan işletim sistemlerinden biri olurken Windows 10’a kadar diğer işletim sistemleri kullanıcılar tarafından yoğun eleştirilere maruz kalmıştı. 2015 yılında piyasaya sürülen ve Microsoft’un en güncel işletim sistemi olan Windows 10, NetMarketShare verilerine göre %56,42’lik bir Pazar payına sahip. Bu oranla birlikte Windows 10, en çok kullanılan işletim sistemi olma başarısını gösteriyor. Kendisini yakından takip eden Windows 7 ise yüzde 26,03’lük bir Pazar payına sahip durumda. Windows 7 de sorunsuz çalışma performansı ile en sevilen işletim sistemlerinden biri olmuştu. Peki ya Windows XP’nin Pazar payı ne kadar?

NetMarketShare’in 2020 yılı Ağustos ayı verilerine bakılırsa 19 yaşına giren Windows XP, yüzde 1.26’lık Pazar payına sahip. Bu Pazar payının yaş ve eskilik göz önüne alındığında ne kadar büyük olduğunu şuradan anlayabiliriz ki; daha yeni bir sistem olan Windows 8’in Pazar payı yüzde 0,57. ChromeOS yüzde 0.42’lik Pazar payı ile onu takip ederken hemen arkasından en sorunlu ve sevilmeyen yapısı ile Windows Vista yüzde 0.12’lik Pazar payı ile kendisini takip ediyor.

Bu araştırmalar doğru ise dünya genelinde Windows XP’yi kullanan 25.2 milyon kişi var. Tabi bu da 25 milyondan fazla korunmasız cihaz anlamına geliyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı