Oyun Haberleri

Epic Games’ten Apple’a Karşı Yeni Hamle

Apple’ın, Fortnite oyununu uygulama mağazası olan App Store üzerinden kaldırması ile başlayan gerilim bir kez daha dava konusu oldu. Oyunun üreticisi Epic Games, Apple’ın geri adım atması için bir kez daha mahkemeye gitti.

Epic Games’in çok tutulan oyunu Fortnite’ın App Store üzerinden kaldırılması sonrasında başlayan büyük tartışma varlığını büyüyerek sürdürüyor. App Store üzerinden indirilen ve oyun içi ödemelerde yüksek bir komisyon alan Apple şirketi, bu sorunu uygulama içi satın alma ile çözen Epic Games’e cevabı sert olmuş ve Fortnite App Store’dan kaldırılmıştı.

CNN Business’ın haberine göre,Epic Games, mahkeme yolu ile oyununu yeniden App Store üzerine dahil etmeyi amaçlıyor. Geçtiğimiz ay içinde davanın ilk duruşması görülmüş ve mahkeme oyun konusunda bir karar vermese de Unreal Engine için Epic Games’i haklı bulmuştu.

Davayı değerlendiren hakim Apple’ın Epic Games’in Fortnite hesabını kapatabileceğini kabul ederken Unreal Engine oyun motorunun geliştirme ve dağıtım sürecinin engellenemeyeceğini bildirmiş ve Apple’ı haksız bulmuştu. Apple, Fortnite ile sınırlı kalmamış oyunun geliştiricisi Unreal Engine’i de uygulama mağazası üzerinden kaldırmıştı.

Apple – Epic Games Kavgası Nasıl Başladı?

Epic Games, ödemeler için yeni bir sistem geliştirerek oyunculara oyunu yüzde 20 civarında daha uygun fiyata sunmaya başlamıştı. Epic Games, yaptığı bu hamle ile Apple’ın aldığı yüksek komisyon ücretlerinden etkilenmemeyi düşünüyordu. Ancak Epic bu adımı atar atmaz Apple, Fortnite oyununu App Store üzerinden kaldırdı. Epic Games’in bu adımı yalnızca App Store üzerinden değil ayrıca Google Play Store üzerinden de çıkarılmasına sebep olmuştu. Bunun üzerine Epic Games, hem Apple hem de Google’a dava açmıştı.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı