Otomobil

Japon ve ABD’li Otomotiv Devleri Birleşiyor

Otomotiv piyasasının dev şirketlerinden Honda ve General Motors, Kuzey Amerika pazarı için güçlerini birleştirme kararına vardı.

Son yıllarda otomotiv piyasasında art arda yeni ittifaklar duyar olduk. Bu ittifaklara bir yenisi daha eklenmiş durumda. ABD’li motor üreticisi General Motors (GM) ve Japonya merkezli dünya devi Honda, Kuzey Amerika pazarı için işbirliği yapma kararı aldıklarını açıkladı. İki dev firma aralarında yaptığı anlaşma ve imzalanan mutabakatlara göre işbirliği AR-GE, internet bağlantılı hizmetler, parça tedariği ve satış alanlarını kapsıyor olacak. 2021 yılı itibari ile başlayacak olan mühendislik çalışmalarının yanı sıra süreç içinde elektrikli ve içten yanmalı itiş sistemleri ve motorları da kapsayan ortak bir araç üretme platformlarının da olabileceği ifade ediliyor. Honda Motor’un yetkililerin açıklamalarına bakılırsa iki firma sermayesel noktada da bir ittifak yapabilir.

Piyasada O Kadar Çok İttifak Örneği Var ki…

İçinde bulunduğumuz yılın Nisan ayında GM ve Honda elektrikli araç geliştirme noktasında işbirliği yapacağını açıklamış ve varılan mutabakat kapsamında GM’nin tescil edilmiş olan Ultium pillerinin kullanılması sureti ile 2 adet yeni Honda marka elektrikli araç üretileceği de tüm dünya ile paylaşılmıştı.

Yine geçtiğimiz yıl Alman Otomotiv devlerinden Opel’i satın almış hemen ardından da FİAT ile birleşme kararını açıklamıştı. FİAT, bu birleşme için daha önceden Renault ile görüşmüş ancak uzlaşamayınca Peugeot, Citroen gibi markaları bünyesinde barındıran PSA grup ile anlaşmış ve otomotiv sektöründe güç birleştirme kararı almıştı.

Renault ve Dacia, Renault ve Nissan işbirliklerinin de örnekleri bulunduğu otomotiv sektöründe, sektörün dev firmaları farklı pazarlar için anlaşmalar yapabiliyorlar. Piyasada bununla ilgili birçok örnek bulunuyor.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı