Teknoloji Haberleri

Apple’den Türkiye’deki Uygulama Fiyatlarına Zam Geliyor

Google’ın Türkiye’de ödediği ek vergi kesintisi kararının hemen ardından bir gelişme de Apple şirketi tarafında gerçekleşti. ABD basınında yer alan haberlere göre, Apple yaşanan vergi kesintisi sonrasında App Store’daki uygulama fiyatlarını artıracak.

Google şirketi, dün almış olduğu karar ile Türkiye’nin de aralarında bulunduğu üç ülkede ek vergi kesintisi uygulama kararını duyurmuştu. Google’ın bu kararı almasındaki temel etken olarak 20 Mart 2020 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanan Dijital Hizmet Vergisi Uygulama Genel Tebliği ile alınan reklam başta olmak üzere dijital ortamdan sunulan hizmetlere uygulanacak yüzde 7,5’lik hizmet vergisi işaret edilmişti. İşte Apple firmasının da bu benzer sebepten ötürü fiyat artışına gideceği söyleniyor.

Apple App Store’daki Uygulama Fiyatlarını Artırıyor

ABD’li kaynakların vermiş olduğu bilgilere göre Apple’ın geliştiricileri bilgilendirilmeye şimdiden başlandı. Bu bilgilendirmenin sebebi ise aralarında Türkiye’nin de olduğu birkaç ülkede yaşanan vergisel reformlar. Habere bakılırsa Apple, uygulamaların ve uygulama içi satın alımların fiyatlarına zam yapacak. Apple’ın yeni aldığı bu karar ile birlikte geliştiriciler, uygulamaların ücreti dahil olmak üzere uygulama içindeki satın alımların da ücretlerini değiştirecek. Eski fiyatlarını sürdürmek isteyen geliştiricilerin ise böyle bir hakkı olacak. Yani karar geliştiricilere bırakılacak.

App Store’daki Ürünlere Ne Zaman Zam Gelecek?

App Store’daki fiyatların ne zaman zamlanacağı ise şu anda kesin olarak bilinmiyor. Önümüzdeki günlerde fiyat artışlarının yavaş yavaş görülebileceği gelen söylentiler arasında. Fakat kullanıcıların bu zamlara nasıl bir tepki vereceği henüz bilinmiyor. Bazı kullanıcıların söylentilerden rahatsız olduğu ve bu gelişmeler sonrasında harcamalarına sınırlamalar getirebileceği de konuşulan bir başka konu. Bir kısım ise mevcut döviz ve kur artışları sonrasında gelen zamların normal olduğunu savunuyor. Bakalım önümüzdeki günlerde neler göreceğiz?

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı