Haberler

Güneş Enerjisi İle İçme Suyu Sorunu Çözülebilir!

Bilim insanları, günden güne artan içme suyu sorununa Güneş enerjisi ile bir çözüm bulmayı hedefliyorlar. Yeni bir çalışma, güneş enerjisi ile sürdürülebilir şekilde içme suyu elde edilebilecek yeni bir yöntem sunuyor.
Yegane yuvamız konumunda olan Dünya’nın yaklaşık yüzde 70’i sularla kaplı olmasına rağmen bu suyun neredeyse tamamı içilemez tuzlu sudan oluşuyor. Hatta daha net bir şekilde açıklamak gerekirse Dünya üzerindeki tüm suyun yalnızca yüzde 3’ü kadarı içilebilir tatlı su. Geri kalan yüzde 97’lik kısmı ise tuzlu sular oluşturuyor.

2 milyar insan, temiz içilebilir suya erişme konusunda sorun yaşıyor. Üstelik yaşamakta olduğumuz küresel iklim değişikliği, bu sayıyı her geçen gün biraz daha yukarı çekiyor. Bilim insanları ise tuzlu suyu içilebilir suya dönüştürmek için yeni yöntemler üzerinde çalışmaya devam ediyorlar.

Avustralya ve Çin’deki bilim insanlarından oluşan bir ekip, tuzlu suyu arıtmak için ısı ya da elektriğe ihtiyaç duymayan, bunun yerine tamamen güneş enerjisinden faydalanan yeni bir yöntem öne sürmüş durumda. Nature’da yayınlanan araştırmada bilim insanları, 1 kilogram metal malzeme başına yaklaşık 150 litre temiz içme suyu elde etmeyi başardılar.

Aktarılan bilgiye göre bilim insanları, tuzlu suyu arıtma işlemi için süper gözenekli bir malzemeden yararlandılar. Üstelik kullanılan yöntem yalnızca tuzlu sudan tuzu ayırmakla kalmıyor, WHO’nun resmi olarak önerdiği su saflığından bile daha temiz bir su üretmeyi başarıyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı