Yayın akışı

Google Play’e oyun nasıl yüklenir?

Google Play Store’a uygulama yükleme için android uygulamasını yazıp bitirdikten sonra yazdığımız uygulamayı android işletim sistemi kullanan cihazlarda mevcut olan Google Play uygulama mağazasına gönderebilmek için kullanılan cihaza Google Play Developer Console kurulması gerekir. Google Play Store’a uygulama yükleyeme için öncelikle Google hesabınızla Play Store yıllık 25 $ vererek üye olunması gerekli.

Geliştirici hesabıyla yazdığımız uygulamayı yayınlamak için Google Play Store’nin uygulama yayınlama sekmesine girmemiz gerekiyor. Önümüze gelen kontrol panelinde otomatik olarak yayınlanmayı bekleyen uygulamalar algılanır. Yeni başlayan kullanıcılar için ilk defa yayınladıkları uygulama için ekranın boş olarak görünmesi normal bir durumdur.

İlk olarak Google Play geliştirici sekmesinde yeni uygulama ekleyin butonuna tıklayarak karşımıza küçük bir ekran gelmesini sağlıyoruz. gelen bu ekranda kullanıcının isteğine göre ya daha önceden hazırlanan APK dosyası yüklenebilir ya da Google Play mağaza girişi için tercih edilen sunumlar seçilebilir. Ancak başlangıçta yüklenecek olan uygulama için dil ve başlık seçenekleri seçilmelidir. Seçilecek olan başlık maksimum 30 karakterle sınırlıdır.

Uygulamanızı yayınlamadan önce Google Play Store’da bir geliştirici hesabı oluşturmanız gerekiyor. Google Play, bir defaya mahsus olarak 25 dolarlık bir de kayıt ücreti ödemenizi istiyor. Kayıt işlemi ise oldukça basit; Google Play sizi yönlendirerek işlemleri kolayca yapmanızı sağlıyor. Bu aşamada, uygulamanızı ücretsiz olarak kullanıma sunmak ya da satışını yapmak istiyorsanız, bir “Google Cüzdan Satıcı (Google Wallet Merchant)” hesabı da oluşturmanız gerekiyor.

APK yüklemek için kullanıcının mevcut bilgisayarında önceden hazırladığı imzalı, paketlenmiş ve hazır durumdaki APK dosyası Google Play Store’a yüklenir. APK yüklemesi esnasında açılan konsol kullanıcıya üç farklı sekme sunar. Bu sekmeler sırasıyla üretim, beta testi ve alfa testidir. Bu sekmelerin asıl amacı yüklenecek olan uygulamanın Google Play Store yüklenip son kullanıcıya ulaşmasına kadar sağlıklı bir şekilde sürecin takibini yapılmasını sağlamaktır.

Yüklenecek uygulamanın son kullanıcıya ulaştırılmasında bazı tereddütler var ise o halde uygulama alfa ya da bete testlerinden birine alınabilir. Beta testinde uygulama sınırlı bir kullanıcı kitlesi ile paylaşılabilir Hatta bu kullanıcı kitlesi tanınan kullanıcılar da dahil edilen bir kitle oluşturulabilir. Uygulama gerekli tereddütler giderilip paylaşmaya hazır olduğuna kanaat getirilince üretim kısmından APK dosyası yüklenerek paylaşma işlemi tamamlanır.

Kayıt yaptıktan sonra Google Play geliştirici hesabınızla oturum açabilir ve “yeni uygulama ekle” butonunu kullanarak uygulamanızı yayınlamak için ilk adımı atabilirsiniz. Uygulamanızı yüklerken, ilk olarak uygulamanızın başlığını ve varsayılan dilini ayarlamanızda fayda var. Sonrasında, uygulamanızın kurulum dosyası olan “APK (Android Application Package) dosyasını yükle” ve “mazağa girişini hazırla (Prepare Store Listing)” seçeneklerinden birini seçmeniz gerekiyor.

Google Play Store’a uygulama yükleme, uygulama yükleme ekranının sol kısımdaki görselinde bulunan sekmeler içerisinde, mağaza girişi sekmesi açıldığında yüklenilen uygulamanın mağaza içerisinde nasıl görüneceğine dair ayarlar buradan yapılabilir. Bu bölümden öncelikle uygulamanın yayınlanması istenen diller seçilir, ardından uygulamanın ismi, gerekli olan mağaza açıklamaları ile birlikte uygulamada yapılan değişiklikler son kullanıcıyla paylaşılabilir. Yine aynı sekme üzerinden istenirse yayınlanacak olan uygulama ile ilgili ekran görüntüsü ve görseller mevcutsa eklenebilir.

Birçok Google Play mağaza kullanıcısının uygulamayı indirmesinde görseller çok önemlidir. Bu açıdan değerlendirdiğimizde Google Play Store’a uygulama yükleme, uygulamaya ait olan görsellerin yüklenmesi uygulamaya talebi arttıracağı için oldukça önemli bir durum haline geliyor. Geliştiricilerin uygulamayı tanıtımı bu kısımda oldukça önem arz ediyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı