Güvenlik

DDoS Saldırısı Nedir, Nasıl Gerçekleşir?

Hackerların en büyük silahlarından biri olan DDoS saldırıları giderek yaygınlaşıyor ve uzman olmayan bir hackerın bile gerçekleştirebileceği kadar kolay bir hale geliyor. Sizin için DDoS saldırısı nedir, nasıl gerçekleşir ve saldırı anında ağı korumak için neler yapıyor sorularını yanıtladık.

Yaşadığımız dönem siber, teknoloji ya da internet çağı olarak isimlendiriliyor. Durum böyle olunca şiddet ve saldırı gibi ilkel eylemler de siber dünyadaki versiyonları ile karşımıza çıkıyorlar. Bu saldırılar arasında en sık karşılaşılan ve en etkili olanlardan bir tanesi DDoS saldırılarıdır. Peki, DDoS saldırısı nedir, ne işe yarıyor da bu kadar sık karşılaşılıyor?

Kısaca anlatmak gerekirse DDoS saldırısı, bir internet sitesi sunucusunu işlemez hale getirmek için planlanan bir siber saldırıdır. Bu saldırılar o kadar iyi planlanmış oluyorlar ki, bazen saldırı altında olan sunucu bile durumu hemen anlayamıyor.

Distributed Denial of Service, yani “dağıtılmış hizmet engelleme” ya da kısaca DDoS saldırısı; pek çok farklı kaynaktan tek bir hedefe odaklanan, hedef sunucunun, ağın ya da hizmetin trafik akışını bozmayı hedefleyen bir siber saldırı türüdür. Her sistemin alacağı istek sayısı, kullanıcı sayısı gibi veriler önceden belirlenmiştir. DDoS saldırıları bu önceden belirlenmiş kapasitenin çok üzerinde istekleri sunucuya göndererek doğru işlememesine hatta saldırının devam etmesi ile çökmesine neden olur.

Örnek vermek gerekirse; 10 kişilik bir minibüse 100 kişinin binmesi ya da binmeyi çalışması, ara yoldan ana yola çıkacak bir aracın normal olmayan bir trafiğe maruz kalarak bir türlü ilerleyememesi olarak düşünülebilir. Yani hedefler kapasitesinin üzerinde hizmet vermeye zorlanıyor ve bunun sonucunda hizmet dışı kalıyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı