Oyun Haberleri

TikTok, Yasaklama Ardından İlk Resmi Açıklamayı Yaptı

Son dönemde ABD Hükümeti’nin hedefinde bulunan TikTok, “ulusla güvenliğe tehdit oluşturduğu gerekçesiyle” pek çok tartışma ve olası bir yasaklama kararı ile karşılaşmıştı. Firmadan resmi bir açıklama geldi.
Daha önce de sık sık haberini yaptığımız üzere son dönemde Trump hükümeti iile Çin menşeli sosyal medya platformu TikTok arasında soğuk rüzgarlar esiyor. Perşembe günü Beyaz Saray’dan gelen karara göre TikTok artık ABD’li şirketlerle iş yapamayacak.

Beyaz Saray yetkilileri bu kararın nedeni olarak “Birleşik Devletler’de Çin Halk Cumhuriyeti’nde geliştirilmiş mobil uygulamaların yayılmasının ulusla güvenliği, dış politikayı ve Birleşik Devletler ekonomisini tehdit etmeye devam etmesi” gösterildi.

İşte Tiktok Tarafından Yapılan Açıklama!

TikTok yaratıcı ve tutkulu insanlarla dolu bir topluluk, ailelere neşe ve üreticilere anlamlı kariyerler sunan bir evdir. Ve biz bu platformu uzun vade için kuruyoruz. TikTok gelecek yıllarda da burada olacak. 

Hiçbir ön süreci olmadan gelen son yürütme emri bizi şok etti. Yaklaşık bir yıl boyunca ABD hükümetiyle iyi niyetle iletişim kurarak, ifade edilen çekincelere yapıcı çözümler sağlamak için iletişim kurmaya çalıştık. Karşılığında gördüğümüz şeyse yönetimin gerçeklere hiç önem göstermediği, standart yasal süreçlerden geçmeden anlaşma şartları dikte ettiği ve kendisini özel firmalar arasındaki görüşmelere sokmaya çalıştığı oldu.

Uygun yetkililerle kullanıcılarımıza, üreticilerimize, partnerlerimize, çalışanlarımıza ve genel olarak ABD toplumuna faydalı çözümler bulmak için birlikte çalışma amacımızı açıkça gösterdik. Burada bir süreç ya da yasaya bağlılık yok, olmadı da. Karar metni, bunun (kararın) bir kaynağı olmasa da, uygulamanın “belki” hatalı bilgi kampanyalarında kullanıldığından korkan ve binlerce mobil uygulama için standart olan veri toplamadan çekinen, atıf yapılmamış isimsiz “raporlara” dayalı olduğunu ortaya koyuyor.

TikTok’un Çin hükümeti ile asla kullanıcı verilerini paylaşmadığını ve istek üzerine içerik sansürü yapmadığını açıkça belirtmiştik. Gerçekte- moderasyon rehberimizi ve algoritma kaynak kodumuzu, sektörde benzer hiçbir firmada olmayan şekilde, Şeffaflık Merkezi’mizde yayınlamıştık. Bir Amerikan firmasına tamamen satışı da gönüllü olduğumuzu bile ifade ettik.

Bakalım bu süreçle ilgili olarak Tiktok nasıl bir karar alacak ve ilerlemeler nasıl karşımıza çıkacak? Bu süreçlerle ilgili beklentilerin tamamını kendi içinde değerlendirebilir ve incelemeye başlayabiliriz.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı