Haberler

Türkiye’ye Yeni Dijital Güvenlik Önlemleri Geliyor!

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi adı altında yapılan çalışmalarla ilgili olarak yeni bir rehber hazırlandı ve bu rehbere göre güncel tedbirler ön plana çıkarıldı.

Geçtiğimiz günlerde sizlerle paylaştığımız bir haberimizde, kamu çalışanlarına yönelik yeni bir düzenlemenin yürürlüğe girdiğini aktarmıştık. Kamu çalışanları, bu düzenleme kapsamında işle ilgili konuşma ve veri aktarımlarını yabancı kaynaklı anlık mesajlaşma uygulamaları üzerinden gerçekleştiremeyeceklerdi. Görünüşe göre kamu çalışanlarına yönelik tedbirler bununla sınırlı kalmayacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi, kamu sektörünü yakından ilgilendiren yeni bir rehber hazırladı. Bu rehber kapsamında kamu kurumlarında uygulanacak ve kamu çalışanlarının da uyacağı tedbirlerden bahsedildi. Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi tarafından hazırlanan bu rehber, “Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi” olarak isimlendiriliyor.

Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi’nde yer alan bilgilere göre kamu çalışanları, kullandıkları bilgisayarlarda artık sadece belirli uygulamaları yükleyecekler. Oluşturulacak bir “beyaz liste”, söz konusu bilgisayarlara hangi uygulamaların yükleneceğini gösterecek. Benzer bir şekilde internet erişiminde de beyaz ya da kara liste oluşturulacak. Kamu çalışanları, oluşturulan liste dışındaki internet sitelerine erişemeyecekler.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı