Teknoloji Haberleri

İnsan Derisinden 1000 Kat Daha Hızlı Bir Deri Üretildi!

Yapay deri teknolojilerinde özellikle giyilebilen teknolojilerde herkes için gelişmiş bir yapıda karşımıza çıkıyor. Yapay zeka ile ilgili olarak organize edilen bütün yenilikler, insan derisinden dair çalışma sağlıyor. Yapay zeka çiplerinin en büyük geliştiricilerinden birisi olan Intel, günümüz yapay zekasını daha ileri seviyeye taşımak için ‘Nöroformik Programlama’ üzerinde yapılan çalışmalara devam ediyor.

Şirket, bu teknolojiyi kullanmak isteyenler araştırmacılar için de 130.000’den fazla nörona yer veren Loihi isimli işlemciye sahip durumda.

İnsan cildinden 1000 kat daha hızlı algılıyor!

Söz konusu çalışmalar kendi içinde geniş bir dilde ilerliyor ve aşama aşama büyümeye devam ediyor. Kaliteli ve hızlı bir yükselişte tarz olarak da kesinlikle önemli bi rartış sağlıyor bu ürün. İşte Intel’in bu Loihi işlemcisini kullanan Singapur Ulusal Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, yapay deri geliştirmeyi başardılar. Ancak araştırmacıların geliştirdiği bu yapay deri, kendisini diğer derilerden ayıran önemli bir özelliğe sahip. Bu çip, bir insanın sinir sisteminden 1.000 kat daha hızlı olacak şekilde dokunmayı algılayabiliyor.

Çipi geliştiren araştırmacılar, geliştirdikleri teknolojiyi ve araştırmalarını bu hafta başında düzenlenen Robotics: Science and System konferansında sundular. Araştırmacılar, teknolojilerinin kabiliyetini de ortaya koyan ufak bir test yaptı. Geliştirilen teknolojiyle donatılan robotik bir el, görme engelliler için oluşturulan ve kabartılar sayesinde okunabilen Braille alfabesini normal bir işlemciden %20 daha az güç kullanarak %92 doğrulukla okumayı başardı.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı