Webmaster

Google webmaster araçları nedir

Google webmaster araçları her site sahibi tarafından kullanılması gereken Google'ın sunmuş olduğu ücretsiz bir hizmettir.

Acemi bir webmaster iseniz Google Search Console aracını bilmemeniz normal bu araç google arama motorunun sizi daha kolay bulması için ilk site açar açmaz Google Search Console’a sitenizi eklemeniz gerekir bizde sizlere Google webmaster araçları içine nasıl site eklenir bunu anlatacağız.

Google webmaster araçları

Google Search Console giriş ve site ekleme

Öncelikle verdiğimiz linkten Google Search Console tıklayarak araç yönetimine giriş yapın karşınıza zaten mülk ekle diye yazı çıkacak oradan sitenizi ekleyin. siten doğrulama kodu isteyecek sizden bir dosya indirmenizi isteyecek sitenizin size ait olup olmadığını anlaması için. Kod şuna bezer bişey olacak tabiki aynısı olmaz Bu HTML doğrulama dosyasını indirin. [googlebf242d0644b7dh03.html dosyayı indirdikten sonra web sitenize bağlı olan ftp sunucunuza bağlanın ve bu indirdiğiniz dosyayı sitenizin kurulu olduğu ana dizine atın. Tekrar google search console aracına dönün doğrula tuşuna basın işlem bu kadar tebrikler web sitenizi doğruladınız diye mesaj görünür.

Robots.txt ve sitemaps.xml kurma

Her iki veriyi de sitenize eklemeniz gerekiyor artık sitenizi google tanıdığı için bu işlem kolay bir şekilde yapılabilir.
robots.txt eklemek için google search console’dan sol tarafta ki kategorilerden Tarama/robots.txt Test Aracı na tıklayın orada test et ve gönder yazılarını göreceksiniz örneğin : siteniz.com/robots.txt yazıp göndere tıklayın o bölgeye site adresinizi yazmanıza gerek yok site adresiniz zaten yazılı. Sitemap içinde aynı işlemi uygulamanız gerekiyor. Tarama/Site haritalarına tıklayın robots.txt aracına yaptığınız işlemi uygulayın bu kadar basittir.

Google webmaster araçları sayesinde bir çok etkinliği bir arada yapabilirsiniz. Sitenizin trafiğini buradan’da takip etmek mümkün sitenizde hangi hedef kelimelerde öne çıkacağınıza dair bazı ip ucları veriyor. Mobil kullanılabilirlik doğrultusunda neler yapabileceğinizi sizlere kolay yoldan tavsiyelerde bulunuyor ve site içi bağlantılar site dışı bağlantılar gibi daha çok hizmet vermektedir. Google ile iyi bir başlangıç için mutlaka bu ayarları gözden geçirin burası sizin günlük olarak takip etmeniz gereken bir yer olabileceğini unutmayın.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı