Sosyal Medya Haberleri

Kamu Çalışanları İçin WhatsApp ve Telegram Yasaklandı!

Facebook ürünü olan WhatsApp ve Telegram gibi yabancı şirketlerin mesajlaşma uygulamalarına kamu çalışanları için yasaklama getirildi. Sosyal medya düzenlemesi bu sabah saatlerinde TBMM üzerinde kabul edildi ve yasalaştı. Bununla ilgili de bir düzenleme yürürlüğe girdi ve kamudaki görevini yapan memurlar artık WhatsApp ve Telegram gibi uygulamalar kullanamayacak.

Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi’nin açıklamalarına göre bu düzenleme, “kamu kurumlarının bilgi sistemlerinde karşılaşılan güvenlik risklerinin azaltılması” amacıyla uygulamaya koyuldu. Kamu çalışanlarına yönelik yayınlanan Bilgi ve İletişim Güvenliği Rehberi uyarında yabancı şirketlere ait haberleşme uygulamaları yerine yerli uygulamalar kullanılacak.

Bu durum biraz da teşvik odaklı gibi görünüyor. Hem yerli yazılımları desteklemek hem de insanlar için daha öncelikli bir çözüm üretmek adına bu uygulamanın ve adımların atıldığı düşünülüyor.

Milliyet’ten Kıvanç El’in aktardığı habere göre güvenlik dışında bir diğer etmen ise yerli uygulamların teşvik edilmesi oldu. Milli güvenliği etkileyecek kritik düzeydeki bilgi akışının yabancı şirketlere ait uygulamalarla iletilmesi hedefleniyor.

Daha önce kamu kurumlarında çalışanların haberleşmeleri amacıyla geliştirilen PttMessenger, düzenlemeyle birlikte yeniden gündeme gelebilir. Diğer yerli uygulamalar da bu süreçte daha fazla ilgi göreceğe benziyor.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı