Teknoloji Haberleri

Nasa Futbol Sahası Büyüklüğünde Bir Balonla Atmosferi İnceleyecek!

Nasa bir sonraki görevinde dünya ile ilgili yeni çalışmalar yapıyor. Dünya’nın üst atmosferi ile ilgili rahat inceleme yapabilmek için çalışma yapan Nasa, kendine has bir tarzda çözümler üzeride çalışıyor ve çok daha etkili bir dilde ilerliyor.

Balon olarak çalışacak olan bu ürün, 2.5 metre karelik büyük bir teleskop taşıyacak ve çok daha etkili bir iletişim oluşturacak.

Bir yandan uzay araştırmalarına devam eden NASA, aynı şekilde dünya hakkında daha fazla bilgi toplamak istiyor. Sadece belirli dalga boylarındaki ışığı inceleyecek olan yaklaşık 2,5 metre büyüklüğündeki ASTHROS adlı bir teleskobu stratosfere göndermeyi planlayan NASA, projeyi Jet Propulsion Laboratuvarı’na emanet etmiş durumda.

Güneş’ten genel morötesi ışıkları soğuran stratosfer, bir anlamda Dünya’da ‘bildiğimiz’ yaşamın var olmasını sağlıyor.

Bununla birlikte balon kullanmanın bazı dezavantajları da bulunuyor. Örneğin bir balon, gelişmiş bir uzay aracına göre dış etkenlerden çok daha kolay etkilenebilir. NASA’nın ASTHROS’u taşımak için kullanacağı devasa balonun da 120 metrelik bir çapa sahip olacağını düşünürsek, görevde ciddi bir risk faktörünün olacağını da söyleyebiliriz. 

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı