Advertorial

CV Hazırlarken Yapılmaması Gereken Hatalar

İş hayatına iyi bir başlangıç yapabilmek kariyer basamaklarını emin adımlarla geçmek isteyen için doğru bir şekilde CV hazırlamaktan geçer. CV hazırlamak sanılandan daha fazla önem verilmesi gereken bir aşama olduğu için burada kabaca yapılmaması gereken hatalar üzerinde durulacaktır. CV hazırlama konusunda mutlaka profesyonel bir yardım almanızı tavsiye ediyor ve bu konuda CVmaker.com.tr’de daha fazla örnek CV görebilirsiniz.

CV Hazırlama Aşamasında Yapılmaması Gerekenler

  • CV kısaca sahip olduğunuz deneyimleri, niteliklerin bir arada belirtildiği belge olarak tanımlanabilir. CV’de gereksiz detaylara yer vermekten kaçınılmalıdır. Verilen bilgilerin doğruluğu çok önemlidir. Çünkü çalışmak için başvuru yaptığınız firmalar sizin çalışmaları yapıp yapamayacağınıza karar verebilmek için CV’deki bilgilere bakarak karar verirler. Dolayısı ile CV’ler ön tanışma formları olarak değerlendirilirler.
  • CV hazırlarken dikkat etmeniz gereken hatalardan biri çalıştığınız işleri belirtirken gereksiz detaylandırma olur düşüncesiyle dahil olduğunuz işlerin tamamını belirtmemek olacaktır. Doğrusu ise sahip olduğunuz deneyimleri belirtmek için çalıştığınız işleri belirtmek olacaktır. Ama sırf kalabalık olsun diye kariyeriniz için katkısı olmayacak detayları da belirtmeniz yanlış olacaktır.
  • Dünya artık teknolojik imkanlar sayesinde global bir duruma gelmiştir. Bu da yabancı dil kavramının daha fazla önem kazanmasına yol açmaktadır. Bu durumun nedeni ise çoğu firmanın sadece yerel olarak işlerini yürütmek yerine uluslar arası çalışmalar yapmalarıdır. Sonuç olarak da gündemdeki gelişmelerin yakından izlenebilmesi çok önemli hale gelmektedir. CV’de yabancı dil konusunda bilgi durumunuzu belirtirken abartılı olmayacak şekilde bilgiler verin. Eğer durumu abartırsanız firmaların güvenini sarsabilecek durumlara neden olabilirsiniz.
  • CV’lerde tamamladığınız eğitimleri belirtebilirsiniz. Ama tamamladığınız her kurumu da belirtmeniz yersiz olacaktır. Örneğin tamamladığınız ilkokulu belirtmeniz gereksiz bir detaylandırma olacaktır. Bunun yerine uzmanlığınızı arttıran, uluslar arası düzeyde geçerliliği olan diploma bilgilerinizi belirtmeniz yerinde olacaktır.
  • Özgeçmişiniz konusunda bilgiler verirken gereksiz detaylandırmalardan kaçının. Olabildiğince uzunca yapılan açıklamalar yerine kısa ve öz açıklamalarla gerekli bilgileri verin.

CV hazırlarken yapmamanız gerekenleri kısaca verdikten sonra ne gibi bilgiler olması gerektiği konusunda bazı bilgiler vereceğiz.

CV Hazırlama Aşamasında Yapılmaması Gerekenler
CV Hazırlama Aşamasında Yapılmaması Gerekenler

Temel kişisel bilgiler: Bir CV’de mutlaka olması gereken bilgiler arasında kişinin adı ve soyadı, doğum yeri ve doğum tarihi, ev adresi, elektronik posta adresi, telefon, medeni hal bilgisi varsa ehliyet bilgisi ve erkek kişiler için askerlik durum bilgisi gibi detaylar verilmelidir. Aslında oldukça basit olan CV oluşturma işlemi iş için başvuru aşaması için oldukça önem taşıyan kişisel veriler içerir.

Eğitim konusundaki bilgiler: Bu bölümde kişi en son tamamladığı eğitim bilgileri başta olmak üzere kariyer aşamaları için önem taşıyan eğitim bilgilerini, tamamladığı lisans bilgileri ve sahip olduğu sertifikalar gibi detayları belirtmelidir.

Edindiği çalışma tecrübeleri: Çalışmak için başvuru yapılan iş durumuna uygun olan görevleri ve açıklamaları, görevlerde çalışma sürelerinin belirtilmesi gerekir. Ayrıca katılım sağlanan mesleki gelişim kursları ve kişisel gelişim kursları konularında bilgiler verilmelidir. Kurslara katılım süreçleri ve alınan sertifikalar da belirtilmelidir.

Yabancı dil durum bilgisi: Hangi yabancı dillerin bilindiği, hangi kurumlarda eğitim alındığı ve yabancı dil seviyesi konusunda bilgi verilmelidir.

Bilgisayar kullanımı konusunda bilgiler: Kişi hangi işletim sistemleri konusunda bilgisi olduğunu, kullanabildiği ofis programlarını ve mesleğine yönelik olan programlardan hangilerini kullanabildiğini, bilgi düzeyini belirtmelidir.

Referans bilgisi: Son olarak referanslar konusuna değinilebilir. Eğer referansınız bulunmuyorsa bu kısmı geçebilirsiniz. Genel olarak CV A4 kâğıdına yazılmalı ve yazımda imla kurallarına dikkat edilmesi gereklidir.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı