YazılımAdvertorial

Adım Adım İnternet Sitesi Kurmak

Birçok kişi belirli dönemlerde internet sitesi kurmak düşüncesine kapılır. Fakat bu işin oldukça zor olduğunu düşündükleri için vazgeçerler. Bu süreç tahmin edildiği kadar zor değildir. Belirli adımları takip ederek sizler de kendi internet sitenizi kurabilirsiniz. Web sitesi kurmanın faydaları düşünüldüğü vakit siteyi kurarken uğraşacağınız çaba ve maliyetin buna değer olduğunu kısa bir sürede anlayacaksınız.  Bu yazıda da bu adımları inceleyelim.

Domain Satın Almak

1-Domain Satın Almak: İnternet sitesi kurma yolundaki ilk adım bir domain satın almak olacaktır. İnternet sitesi kurma maliyeti çok yüksek bir işlem değildir fakat katlanılması gereken maliyetlerden bir tanesi de domain satın almaktır. Domain kısaca ip adresinin kelimelerle ifade edilişidir. Türkçesi alan adı olan domain almak için çeşitli web siteleri bulunmaktadır. Bu web sitelerine girip fiyat analizi yaparak kendinize en uygun olan domaini satın alabilirsiniz.

Aklınıza yatan siteden domain sorgulayarak bu domain’in kullanılıp kullanılmadığını öğrenebilirsiniz. Eğer bu domain kullanılıyorsa bu zaten belirtilecektir. Bunun üzerine site size domain seçeneklerini sunacaktır. Bu seçeneklerden birini seçebilir ya da aklınızda olan başka domain isimlerini sorgulayabilirsiniz. Domain adresinize karar verdikten sonra sepete ekleyerek ne kadar süre kullanacağınızı, alan adında kişisel bilgileri gizleyip gizlemeyeceğinizi seçerek domaine sahip olabilirsiniz. Böylece internet sitesi kurma yolundaki ilk adımı geçmiş olacaksınız.

Hosting Satın Almak

2-Hosting Satın Almak: İnternet sitesi kurma yolunda bir diğer aşama da hosting satın almaktır. Hosting satın alırken domain satın aldığınız siteyi tercih edebilirsiniz. Zaten domain satın aldığınız site yüksek ihtimalle hosting hizmeti de veriyordur.

Hosting yüklemiş olduğunuz temaları, resimleri ve diğer tüm veriler hostingde saklanmaktadır. Hosting satın alırken birçok sitede farklı hosting paketleri mevcuttur. Bu paketlerden size en uygun olduğunu düşündüğünüz paketi satın alarak hosting satın alma işlemini de tamamlayabilirsiniz. Yıllık, aylık ne kadar alacağınız tamamen size kalmış durumda. Domain ve hosting alarak internet sitesi kurma yolunda büyük bir adım atmış olacaksınız.

3-Kurulum: İnternet sitesi kurma yolundaki son adım kurulumu gerçekleştirmektir. Bunun için ilk olarak hostingin bilgilerinin bulunduğu panele girmek gereklidir. Buraya girdiğiniz vakit DNS bilgilerini göreceksiniz. Bu kısımda 2 adet DNS bulunmaktadır. Bu DNS’leri kopyalayıp domaini satın almış olduğunuz siteye gidip sitedeki panele girin. Bu panelde nameserver adreslerini güncelle kısmı bulunmakta buraya kopyalamış olduğumuz dns’leri yapıştırdığımız takdirde domain aktifleşmiş olacaktır. Böylece domain hosting’e bağlanmış olacak ve site kurulumu tamamlanacaktır.

İnternet sitesi kurma bu kadar basit ve kolaydır. Katlanmanız gereken maliyetler de çok yüksek değildir. Domain ve hosting satın almak dışında size pek bir masrafı olmayacaktır. Eğer kurmuş olduğunuz internet sitesini kaliteli bir şekilde yönetirseniz reklam ve ziyaretçi sayılarıyla birlikte domain ve hosting maliyetlerinden çok daha fazlasını kazanmış olacaksınız ve internet sitesi KURMA fikrinin ne kadar doğru olmuş olduğunu göreceksiniz.

İnternet sitesi kurulumu bu şekilde tamamlanacaktır. Bundan sonrasındaysa tema gibi küçük dokunuşlarla internet sitesi kurma faaliyetinizi noktalamış olacaksınız. Tema seçimi için birçok site bulunmaktadır. Sizler de kurmuş olduğunuz sitenin tarzına göre size en uygun olan temayı seçebilirsiniz. Sonuç olarak bir ticaret sitesiyle eğlence sitesi ya da haber sitesinin teması tamamen farklı olmaktadır. Tema seçimi de en az site kurmak kadar özen gösterilmesi gereken bir işlemdir. Bu sebeple tema seçerken de en az hosting, domain satın aldığınız gibi iyi bir pazar analizi yapmanızda büyük fayda olacaktır.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı