AdvertorialYayın akışı

İyi Bir Şirket İsmi Nasıl Bulunur?

Günümüzde şirketlerin isimlendirmesi sürecinde bir ismin sadece kulağa hoş gelip gelmediği veya yapılan işle uyumu değil, aynı zamanda ismin pazarlanabilirliği de önemli bir faktör haline gelmiştir. Özellikle internet üzerinden satış yapma yazılımlarının gelişmesi ile birlikte küçük ve orta ölçekli şirketler sadece fiziksel değil aynı zamanda sanal pazarda da pastadan pay alma şansı bulmuşlardır.

İyi bir şirket ismi internet aramalarında kullanıcıların kullanabileceği potansiyel anahtar kelimeleri de içinde barındırabilmelidir. Örneğin, otomotiv sektöründe yedek parça satışı yapan bir firmanın ismi ve web sitesi içerisinde “yedek parça” kelimesini barındırıyor olması yüksek bir gerekliliktir. Diğer yandan sağlık sektöründe hizmet veren özel kliniklerde muayenehane isminde hizmet verilen dalında belirtilmesi isabetli bir tercih olacaktır. Zira “Güneş Poliklinik” isminde bir  kurumun faaliyet dalı hem gerçek hem de sanal dünyada belirsizliğini korumaktadır.

iyi-bir-sirket-ismi-nasil-bulunur

Global marka oluşturmada ise dikkate almanızı önerdiğimiz kriterlerimiz şu şekildedir. İyi bir şirket isminde, onlarca farklı dilin her birinde telaffuz edilmesinde sıkıntı yaşanmayacak olması önemli bir faktördür. Marka isminin filolojik boyutunun araştırılması büyük önem taşımaktadır. Oluşturmuş olduğumuz marka isminin diğer dillerde Türkçe dilinin haricinde diğer dillerde ne anlama geldiğinin bilinmesi önemli bir gerekliliktir. Çünkü şirket isminin istemeden de olsa, istenmeyen siyasi bir olguyu veya benzeri olumsuz ifadeleri taşımaması gerektiğine dikkat edilmesi gerekmektedir. Marka isminin internet ortamında da verimli biçimde çalışabilmesi için domain adlarının kayda müsait olması gerekmektedir. Oluşturmuş olduğumuz marka ismindeki domain tescil edilemiyorsa internet ortamında marka ismimiz yazıldığında sitenizin ilk sırada yer alma ihtimali zayıflayacaktır.

Bu bağlamda GoSpaces’in Şirket İsimleri Bulma Programı gibi yazılımlar oldukça kullanışlı olabilmektedir. Özellikle daha önceden sizin isminiz ile başka bir şirket herhangi bir alan adını kaydetmiş ise bu sizin seçtiğiniz şirket isminin online kullanılabilirliği açısından sıkıntı oluşturabilir. İşte bu noktada GoSpaces şirket ismi bulma programı ve sağladığı kolaylıklar devreye girmekte. Aracın kullanımı oldukça basit. Hangi alanda faaliyet göstermek istiyorsanız ya da hangi şehirde şirketinizi kuracak iseniz bununla alakalı kelimeleri sisteme input olarak vermeniz, sistemin de size bu kelimeler veya eş anlamlılarını içinde barındıran sonuçlar vermesini sağlayacaktır. GoSpaces şirket ismi bulma programı oldukça hızlı çalışması olup kelimelerin eş anlamlılarını da sorgularında kullanabilmektedir. Yazılımın diğer bir önemli özelliği ise belirli örnekler kullanımı sayesinde size daha önce kimsenin aklına gelmeyen alan adları ve kaydedebilme olanağı sağlıyor olmasıdır. Bu aracı kullanırken aynı anda iki farklı kelimeyi kullanarak bunların kombinasyonlarını sorgulatmanın daha faydalı olabileceğini belirtmek istiyoruz. Mesela hızlı yüksek bir hosting firması olduğunuzu iddia ediyorsanız “hızlı” ve “hosting” kelimelerini bu soru içerisinde birlikte kullanabilirsiniz. Diğer yandan, bu arama sonucunda beklediğiniz sonuçları bulamıyorsanız kendinizi öne çıkarmak da kullanacağınız başka bir özelliği de sorguya dahil edebilirsiniz.

Oluşturmuş olduğunuz marka isminin dünyanın gelişmiş ülkelerinde ve Madrid protokolüne bazı ülkelerde tescil edilebilir olması önerilir. Bu kriterlere sahip oluşturduğumuz marka ismini sonlandırırken gerek kültürel yönden ve gerekse görsel yönden fonetik yönden araştırılması da yapılmalıdır. Şirket ismi oluşturma kriterlerine dikkat ederek oluşturduğunuz şirket ismimizi görsel yönden logosuyla uyumlu olabilmelidir. Dolayısıyla ve kurumsal kimlik rengi ile görsel algılama bütünlüğünü yakalamakta olmalıdır. Bir kurumun üretmiş olduğu mal ve hizmeti markalaştırmak ve farklılaştırmak için kurumun üretim ve hizmet kültürünü de isme yansıtmak isabetli bir aksiyon olabilmektedir. Kurumun hedef kitle ile arasındaki iletişim araştırılmalı ve elde edilen bulgular sonucunda kurumu doğru çizgiden bilimsel bilgiye dayalı stratejik planlama çalışmaları yapılmalıdır. Bu sayede hem ulusal hem global platformda destekleyecek bir isme sahip olunacaktır.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı