Advertorial

Zombiler ve Zombi oyunları hakkında bilinmesi gerekenler

Zombi kavramı her zaman popüler olan ve hayatımızın her alanında karşımıza çıkan bir kavram olmuştur. Peki sinemadan edebiyata, müzikten oyunlara hemen hemen her yerde kendisini kişiye konu edindiren bu zombilerin çıkış noktası neydi?

Zombi denildiğinde insanın aklına öncelikle ölüp tekrar canlanmış, oldukça yavaş  hareket eden ve et yiyen ceset geliyor. Ancak bu sözcüğün kökenine indiğimizde ”zombi” kelimesinin ilk olarak Kongo’da ortaya çıkan ve tanrı anlamına gelen ”nzambi” kelimesinden türemiştir. Daha sonraları amerikan yerlileri bu sözcüğe ölümsüz insan anlamı katarak daha geniş coğrafyalara yayılmasında etken bir rol oynamıştır.

Edebiyatta sıklıkla işlenen zombilerin ilk örneği Orta Çağ’da İran edebiyatının en önemli eseri olarak sayılan Binbir Gece Masalları’ndaki Gherib ve kardeşi Agib’in hikayesidir. Ancak zombi kavramını belkide dünyaya tanıtan en önemli eser Mary Shelley’in yazmış olduğu Frankenstein’ıdır. Bu eser tam olarak zombi romanı sayılmıyor olsada bu kitap ölülerin canlanması fikrinin mistisizmden uzak, daha çok bilimsel bir süreç  olduğunu okuyuculara göstermiştir. Çocuk hikayelerine de konu olan zombilerin bu tür hikayelerde korkutucu özellikleri törpülenir. Neşeli Zombiler,Neşeli Dondumalar, Kardeş Zombiler gibi çeşitli çocuk hikayeleri mevcuttur. Neşeli Dondurmalar aynı zamanda çocukların keyifle oynayabileceği bir bilgisayar oyunudur.

Oyunlarda da zombi özellikle son yıllarda sık sık karşımıza çıkmaktadır. En çok tercih edilen oyun türlerinden biri haline gelen zombi oyunları hem kullanılan efektler hem de konunun orjinalliğiyle oyun severlerin ilgisini her daim canlı tutabilmiştir. Bu türde en çok tercih edilen oyunların başında Plants vs. Zombies gelmektedir. Bu oyunda zombiler insanlara saldıran korkutucu karakterler olmaktan uzaktır, daha çok komik bir kimlikte gösterilir. Arka bahçenizi seçeceğiniz bitkilerin ateş ve su saldırıları ile zombilerden koruyorsunuz. Müzikte de Micheal Jackson hit şarkısı Thriller’ın klibiyle büyük yankı uyandırmış ve zombileri tüm dünyaya tanıtmıştır. Sinemada ise Frankestein uyarlamaları oldukça revaçtadır ancak zombileri konu alan en önemli filmlerin başında ”Zombilerin Şafağı” olarak dilimize çevrilen Edgar Wright’ın yönettiği ”Shaun of The Dead” vardır.

http://www.matrakoyun.com/zombi-oyunlari

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı