Bilgisayar

Geçmişten günümüze notebook teknolojisi

Bu yazımda sizlere geçmişten günümüze kadar gelmiş olan Notebook tarihi yani diz üstü bilgisayarlardan bahsetmek istiyorum ancak dilerseniz ilk dizüstü bilgisayar ne zaman ve kimin tarafından yapıldığını anlatmakla başlayalım yazımıza. Tarih belirtecek olursak laptoplar ilk kez 1979 yılında William Moggridge tarafından tasarlanmıştı. Bu ilk bilgisayarı şimdi ile kıyaslamaya vurduğunuzda yaklaşık olarak sekiz katı daha yavaştı. Fakat 79’dan 80’lere geldiğimiz de laptop’un NASA’nın uzay mekiği yapımı sırasında projeye dahil edildiğini göreceksiniz. Laptop’un kasasına bakacak olursak o zaman magnezyum alışımdan oluşuyordu ekran kartı ise 340 K Byt bir belleğe sahipti. Bu bilgisayarı icat etmedeki ana mantık tamamen iş sahipleri olan yönetici konumundaki kişilerin kullanması amaçlanıyordu ancak bu kullanışlı olması sayesinde amacının çok üzerine çıkmaya başladı. 1983 yılına geldiğimizde ise Laptop’lar artık kendilerini bilgisayarların yerine koymaya başlamış ve onların üstlendiği görevleri de artık yavaş yavaş almaya başlıyordu. Bu aslında çalışan ve üreten bir dünya için mükemmel bir buluştu ve geliştirilmesi gerekiyordu. Bu nedenle de her geçen yıl biraz daha geliştirilmeye başlandı. Her geçen gün büyüyen teknoloji iler birlikte artık notebooklarda hayatımızdaki yerini almaya başlamıştı bile.

Adam Osborne ve ilk dizüstü bilgisayar

İlk dizüstü bilgisayarı üreten isim ise kendisi de tarihçi olan Osborne oldu. Adam Osborne taşınabilir olan diz üstü bilgisayarı kurduğunda tarihler 1981’i de gösteriyordu o zaman ağırlığı ise 1,25 kg’dı ve bugünkü ağırlığına baktığınız da o zaman bu bilgisayarların oldukça ağır olduğunu da rahatlıkla görebiliyorsunuz. O zaman notebook fiyatları 1,795 dolar civarındaydı. 1981’li yıllarda Epson firması pille çalışacak olan diz üstü bir bilgisayar üretmişti ekranı yalnızca 4 satırdan oluşuyordu yalnızca 20 karakteri destekleyen bir ekrana sahipti. 1982 yılına geldiğimiz de Bıll Gates, Microsoft Kazuhiko Nishi, Likit yeni bir diz üstü üretti bu diz üstünün ekranı kristaldi ve başarıya doğru gidecek olan yolunda bir başlangıcı sayılırdı.

 90’lı yıllarda bu gelişim daha da hızlandı ve 1998 senesine geldiğimiz de artık iyice gelişmiş ve tablet üretilmeye başlanmıştı. Tabletler notebooklar ve ultrabooklar artık hayatımızda iyiden iyiye yer etmiş ve insanlar özelliklerinin yanı sıra aynı zamanda onların görsel tasarımları ve kolay taşınabilirliği ile de tercih yapıyordu. Bir laptop, notebook, ultrabook ya da tablet seçerken onun kullanım alanına göre tercihlerde şekillenmeye başladı. Genellikle sürekli olarak sunum yapmak ya da pazarlama sektörü gibi işlerle uğraşan kişiler artık tercihlerini tabletlerden yana yapıyorlardı. Burada seçimin diğer bir aktörü ise fiyatları oluyordu tablet fiyatları ve tablet modelleri onu seçmede en büyük etken oluyordu. Bu görsellikli ürünleri tercih etmeyenler ise ultrabook tercihine yöneliyordu. Ultrabook fiyatları da kişileri çok fazla zorlamayacağı için iyi bir seçenek oluyor ve tercihlerde bu kez ultrabook modelleri ön plana alınıyordu. Artık bu teknoloji giderek yaygın bir hale gelmişti ve herkesin evinde ve ya ofisinde kullandığı olmazsa olmaz eşyalar arasındaki yerini de çoktan almıştı. 2000’li yıllar artık teknolojinin fit yaptığı dönemler ve bugünkü teknolojide de hiçbir şeyin desteklenmediği başka bir cihaz bulunmuyor. İnternet teknolojisi de bu cihazlarla bir araya geldiğinde hem işimizi sorunsuzca gerçekleştirdiğimiz hem de oyun amaçlı olsa da kullandığımız cihazlar  oluyorlar.  Sonuç itibariyle 2016’ya girdiğimiz bu güne  baktığınız da bu laptoplar, ultrabooklar ve tabletlerden bir tanesi ya da birkaç tanesinin evlerdeki yerini almış olduğunu da görebiliyoruz. Olmayanların ya da model değiştirmek isteyenlerin ise en iyi aracı da yine internet oluyor.

lenovo-yoga

Bugün biz size bilgisayar ve alışveriş konusunda güvenin adresi ve teknolojik ürünler konusunda hakim bir site olan www.webdenal.com‘u  öneriyoruz çünkü site içerik itibariyle notebook ve tablet teknolojisine oldukça hakim ve piyasanın altında rakamlarla notebook ve tablet alabiliyorsunuz. Üstelik siz bir bayan kullanıcı iseniz siteden güzel bir ultrabook siparişi verebilirsiniz. Çünkü ultrabooklar 20 mm daha ince olan görüntüleri ve tasarımlarıyla aynı zamanda daha hafif ve taşınması daha kolay seçenekleriyle iyi bir tercih oluyorlar. Site içerisinde bir çok notobook ve tablet seçeneğiniz bulunuyor site için tamamen dijital borsanız diyebiliriz. Bu nedenle de bir tablet, dizüstü ve ultrabook almak istiyorsanız mutlaka başka bir yerden almadan önce webdenal.com sitesini ziyaret etmelisiniz.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı