Yayın akışı

Google’ın yapay zekası dünya şampiyonunu yendi

Google 2014 yılında bünyesine dahil etmiş olduğu DeepMind isimli yapay zeka geliştirme girişimini başlatarak insan üzerinde ki tüm zeka gücünü fark ettirmeyi başardı. Google mühendisleri tarafından en iyi şekilde üretimi gerçekleşmiş olan yapay zeka sistemi dünya şampiyonası masa oyununda mühendislerle karşı karşıya gelerek üstünlük kurmayı başardı. Yapay zeka ile antik go oyunun şampiyonuna yapılan maçta Google’ın yapay zekası tüm hünerlerini sergileyerek maçı galibiyetle tamamladı.

Go oyununa göz attığımız da ise mazisi tam olarak 2500 yıl öncesine dayanan ve Go’yu oynamayı öğrenen yapay zekanın, ilk maçına galibiyetle başlamış olması da Google yapay zekanın üstün niteliklerini yeniden kanıtlayan niteliği de sahiptir. DeepMind mühendisleri tarafından gerçekleştirilen ve araştırmanın tamamlanmasının ardından kutlama yapılmak suretiyle başlatılan dünya şampiyonası masa oyununda Google yapay zeka kendisini fazlası ile konuşturmayı da başardı. Google mühendislikleri yaratmış oldukları yapay zekayı test etmek amacıyla pek çok kez oyunda birincilik almayı başaran Fan Hui karşılaştırarak farkı görmek istediler. Baktığımız da çok kolay bir rakip olarak görülmeyen tam aksine Avrupa da 3 defa birincilik elde etme başarısını üstlenen Fan Hui karşısına çıkan yapay zeka farklı bir galibiyet almayı başardı. Toplamda 5 oyun oynandıysa 5 oyunun 5’ini de kazanmayı bilen Google’ın yapay zekası herkes tarafından büyük bir beğeni topladı. Özellikle oynanan bu oyun sonrasında sonuca verilen önemli bir bilgiye de ulaşılmış oldu. Buna göre yapay zekalar insanları aşa bilmeye başladığını da rahatlıkla oyun sonrasında görebilmiş olduk.

Aynı zamanda Google tarafından yapılan söylemlere göre ise Go oyunundaki olası hamlelerin sayısı atomda ki sayılardan bile fazla olduğu söylendi. Buna göre yapay zekanın 30 milyon hamleyle kendi stratejisini oluşturabilme fonksiyonuna sahip olduğu da yeniden gözler önüne serilmiş oldu. Google tarafından oyunda kiminle karşılaşacağı konusunda pek bilgi verilmezken dünya şampiyonasında yapay zekanın 3 def birincilik almış olan Fan Hui karşı karşıya kalması da insanlar tarafından şaşırılan bir durum olmadı. Fakat Google’ın ve Facebook’un yapay zekalarının karşılaşması da son derece keyifli olabilirdi.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı