AdvertorialBilgisayarYayın akışı

Bilgisayar Arızalarının Tamiri

Bilgisayarların geçmişi yaklaşık olarak 2000 yıl öncesine dayanmaktadır. İlk bilgisayar olarak adlandırılan ve hesap makinesi olarak kullanılan abaküsten bu zamana kadar çok büyük gelişmeler olmuştur. Bilgisayar tarihindeki en büyük devrim 2. Dünya savaşı zamanında yapılan Enıac adlı bilgisayarın yapılması ile olmuştur. Öncekilerine göre daha hızlı olan bilgisayar 160 metrekare olan bir ev büyüklüğü kadardı. Devamında bilgisayarlar küçülerek ve daha hızlı çalışmaya başlayarak kişileştirildi. Kişiye özel bilgisayarların yaygınlaşması ile neredeyse artık her evde olan bilgisayarlar internet kullanımının da artması ile çok fazla kullanılmaya başladı.  Sadece iş için değil oyun içinde kullanılan neredeyse her alanda yanımızda olan masa üstü bilgisayarların yerini taşınması ve kullanımı kolay, elektrik kesildiğinde belli bir zaman çalışabilen dizüstü bilgisayarlar aldı. Bilgisayarların bu kadar hızlı gelişmesi ve kullanılmasıyla da bakım onarım servislerine çok fazla ihtiyaç duyulmaya başlandı. Özellikle de arıza durumlarında bu servislerin önemi büyük oranda arttı. Kendi başımıza tamir ya da işlem yaptığımızda maalesef telafisi mümkün olmayan sonuçlar ortaya çıkacağından dolayı bu işin profesyonellerinden yardım almanız gerekmektedir. Bilgisayar ve laptop tamiri yaptırırken nelere dikkat etmemiz gerekiyor kısaca anlatalım.

  • Masa üstü bilgisayar ya da Laptop hangisi olursa olsun mutlaka teknik destek alın. Bu işte profesyonelce çalışan kişileri ya da firmaları tercih edin.
  • Bilgisayarınızın garantisi varsa mutlaka garanti kapsamında bakım onarım yaptırmalısınız.
  • Laptoplar masa üstü bilgisayarlara göre daha narin bir yapıya sahip oldukları için tamir gerektiğinde daha dikkatli olunması gerekir. Dış parçaları plastik olduğu ve vidaları küçük olduğu için yanlış müdahale yapılırsa zarar göreceklerdir.
  • Laptopların donanım parçalarının çoğu ana kart üzerinde bulunur. Dikkatsizce yapılan müdahaleler sağlam parçalarında arızalanmasına neden olur ve daha büyük sorunlar ortaya çıkar. Sorunun hangi parçada olduğunu anlamak için mutlaka arıza tespiti yaptırmanız gerekir.
  • Her iki tip bilgisayarda da donanım ve yazılım sorunları ortaya çıkabilir. Özellikle yazılım sorunlarında mutlaka uzman kişilerden destek alınmalıdır. Destek için birilerini bulmak isterseniz, Yapanıbul’dan destek alabilirsiniz. İş yaptırmadan önce fiyat teklifi de alabilirsiniz.
  • Donanım sorunları parça değişikliği ne neden olabilir. Bilgisayarınızda değişen parçanın garantili ve orijinal olmasına mutlaka dikkat edin. Orijinal olmayan ürünler kısa süreli çözümler olacağından tekrar parça değişikliği yapmanıza neden olacaktır.
  • Bilgisayarların için birçok farklı parça bulunması nedeniyle ve teknolojinin hızlı ilerlemesi nedeniyle sürekli olarak güncellenmesi ve yenilenmesi gerekmektedir. Güncelleme işlemini kendi başınıza yapamıyorsanız mutlaka teknik destek almalısınız. Yanlış yüklemeler bilgisayarınızın performansını etkileyecektir.
  • Düşmemesine, üzerine sıvı dökülmemesine ve virüs bulaşmamasına dikkat etmelisiniz. Bu durumlardan bir tanesi olduğunda kendiniz değil işi bilen profesyonellerden yardım almanız gerekir.

Masa üstü veya Laptopunuzu kullanırken özenli olmanız şarttır. Doğru teknik destek almak ne kadar önemliyse bilgisayarlarınızı doğru şekilde kullanmakta o kadar önemlidir. Eğer siz bilgisayarınızı ya da Laptopunuzu kullanırken dikkatli olmazsanız arızalanması ve bozulması kaçınılmaz olacaktır. Bilgisayarlarınızda oluşan sorunları güvenli ve hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmak istiyorsanız sitemizde bulunan tamir & servis kategorisinden bilgisayar tamiri bölümünden destek alabilirsiniz.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Murat Dinc

Bozuktus.com, sistemgereksinimleri.net, klavyer.com sitelerinin kurucusu, muratdinc.com'da kişisel blog yazarı, codex.muratdinc.com coder, seo.muratdinc.com'da SEO uzmanı.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı