İşletim SistemiNasıl Yapılır?

CMD (Komut İstemi) Nasıl Açılır?

Bu yazımızda sizlere Windows’un ilk sürümlerinden beri var olan CMD (Komut İstemi) özelliğinin nasıl çalıştırılacağını anlatacağız.

Windows işletim sisteminin en büyük parçalarından biri olan Komut İstemi, kısaca CMD; sahip olduğumuz işletim sistemimizle ilgili birçok işlemi yapabileceğimiz bir komut çalıştırma uygulamasıdır. Linux işletim sisteminde yer alan Terminal uygulaması ile aynı görevi gören Komut İstemi ile yapabileceklerinizin sınırı yok. Ne zaman ihtiyaç duyacağınızın belli olmayacağı Komut İstemi’ni nasıl açacağınızı bu yazımızda detaylı olarak anlatacağız.

Windows + X Menüsünden Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 1

Windows 8 ve üzeri işletim sisteminizde klavyenizden Windows + X kısayolunu tuşlayarak veya Başlat’a sağ tıklayarak açabileceğiniz menüden Komut İstemini ister normal, isterse de yönetici olarak başlatabilirsiniz.

Görev Yöneticisi ile Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 2

İşletim sisteminizin görev çubuğuna sağ tıkladığınızda açılan menüden Görev Yöneticisini seçerek veya CTRL + SHIFT + ESC kısayolu yardımıyla açabileceğiniz Görev Yöneticisi penceresinden Dosya seçeneğine tıklayıp heneb ardından Yeni görevi çalıştır seçeneğine CTRL ile birlikte tıklayarak Komut İstemini çalıştırabilirsiniz. İsterseniz Yeni görevi çalıştır seçeneğini CTRL tuşuna basılı tutmadan seçebilir ve açılan pencereye cmd yazıp Tamam butonuna basarak Komut İstemini çalıştırabilirsiniz.

Arama Yaparak Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 3

Windows 7’de Başlat’a tıklayarak, Windows 8 ve 8.1’de Windows + Q kısayolunu kullanarak, Windows 10’da ise Arama butonuna basarak başlatacağınız arama işleminin ardından arama bölümüne cmd yazdığınızda karşınıza çıkan ilk sonuç ile Komut İstemini çalıştırabilirsiniz.

Başlattaki Tüm Uygulamalar Menüsünden Komut İstemini Çalıştırma

Windows 7 ve Windows 10’da Başlat’a tıkladıktan sonra Tüm Uygulamar seçeneğine tıklayın ve açılan listeden Windows Sistemi klasörünü bulun. Komut İstemi’ni bu klasörden ister normal, isterse de yönetici olarak çalıştırabilirsiniz.

Windows Gezgini ile Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 5

Windows Gezginini açarak C:\Windows\System32 klasörüne ulaşıp bu klasörde bulunan cmd.exe dosyasını çalıştırarak Komut İstemini başlatabilirsiniz. cmd.exe dosyasına sağ tıklayıp Yönetici olarak çalıştır seçeneğine tıkladığınız zaman en geniş yetkilere sahip Komut İstemini çalıştırmış olursunuz.

Çalıştır Programı İle Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 6

Windows işletim sisteminizde Komut İstemini çalıştırmak için uygulayabileceğiniz en iyi ve en kolay yönetmlerden biri olan bu yöntem sayesinde hızlı bir şekilde Komut İstemini çalıştırabilirsiniz.

Çalıştır programını Windows + R kısayolu ile çalıştırdıktan hemen sonra açılan pencereye cmd yazıp Enter tuşu veya Tamam butonuna bastığınız zaman Komut İstemi çalışmış olur.

Windows Gezgininin Adres Satırı Yardımıyla Komut İstemini Çalıştırma

cmd komut istemi 7

Komut İstemini çalıştırmanın en kolay yöntemlerinden biri olan bu yöntem sayesinde Komut İstemini hızlı bir şekilde başlatabileceksiniz. Windows Gezgininin adres satırına cmd yazıp Enter tuşuna basarak Komut İstemini çalıştırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere Komut İstemini çalıştırmanın birden fazla yolunu anlattık. Komut İstemini çalıştırmaya ihtiyaç duyduğunuz zamanlarda yukarıda sıraladığımız yöntemlerden herhangi birini uygulayarak Komut İstemini rahatlıkla çalıştırabilirsiniz.

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı