MobilYayın akışı

iOS 9 üzerinde Jailbreak yapılamayacak

Apple yeni mobil işletim sistemleri iOS 9 için Jailbreak ‘e karşı büyük önlemler alıyor. 

Apple‘ın merakla beklenen ve önümüzdeki ay içerisinde düzenlenecek olan WWDC 2015 etkinliğinde yeni MacBook Pro ve iOS 9 tanıtımları yapılacak. iOS işletim sistemini Jailbreak ile kullanan için ise kötü haberler yolda diyebiliriz. Çünkü etkinlikte iOS 9 üzerinde Jailbreak’in yapılamaması için çeşitli önlemlerin alındığı açıklanabilir.

Öncelikle Jailbreak nedir bunu açıklayalım. Jailbreak iOS işletim sistemini açıp diğer cihazlar ile iletişim kurabilmesini sağlayan bir sistemdir. Bilindiği üzere iOS kapalı bir sistem olduğundan hiçbir şekilde farklı işletim sistemleri ile dosya alış verişinde bulunamaz. Bu da çoğu zaman Apple kullanıcıları için büyük sıkıntılara neden olabilmekte. Bunun önüne geçmek için de Jailbreak yaparak bir nevi iOS’u resmi olmadan kullanmış olursunuz.

jailbreak

Ayrıca Jailbreak ile Apple’ın istemediği pek çok özelliğe de kullanıcılar kavuşmakta. Tıpkı App Store’a benzeyen Cydia isimli uygulama marketinden de uygulama indirebilmekte. Fakat işletim sisteminiz artık resmi olmadığından dolayı Jailbreak sonrası cihazınız garanti dışında kalmakta.

Alınan son haberlere göre ise Apple’ın yeni işletim sistemi iOS 9 ‘da Jailbreak’a karşı büyük önlemler aldığı konuşuluyor. Uzun bir süredir bu konu hakkında çalışmaların yapıldığı Apple’da bakalım gerçekten iOS 9 ile bu dönem sona mı erecek hep beraber göreceğiz.

Iphone6

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı