Teknoloji Haberleri

4K TV’lerin avantajları

4K TV almak isteyenler için bu televizyonların bazı özelliklerinden bahsettik. 

4K şu ana kadar kullandığımız en yüksek çözünürlük standartı. Neredeyse Full HD ‘nin 4 katı kadar daha fazla çözünürlük sağlıyor. Bunun en büyük avantajı ise büyük ekranlarda yakından baktığımızda piksellerin daha fazla olmasından görüntü bozulmuyor.

Şu anda test aşamasında olduğundan ülkemizde ne yazık ki 4K için yeterli içerik bulunmuyor. Fakat ileri ki dönemlerde bunun artacağını düşünebiliriz. Şu anda 4K bir TV almanız bir çok 4K film veya video yayını izleyebileceğiniz anlamına gelmiyor. Daha doğrusu ileriye yönelik bir yatırım yapmış oluyorsunuz.

4K televizyonlarda işlemcinin yanında ekstra görüntü işleme teknolojileri de bulunuyor. Görüntü yükseltme teknolojisi ile standart çözünürlükte bir yayını FullHD kalitesine kadar yükseltebiliyorsunuz. Bu teknoloji UltraHD TV’ler üzerinde bulunuyor. Bu sayede FullHD yayınlarında çözünürlükleri 4K’ya kadar çıkabiliyor. Peki bunu nasıl yapılıyor? Yani ilk etapta çözünürlüğün yükselmesi size oldukça saçma gelebilir. Bu sistem görüntünün konstrat veya parlaklık gibi ayarlarını kullanarak işliyor diyebiliriz. Sadece bu ayarların değiştirildiğinde görüntü kalitesinin ne kadar artığını bu özellik ile çok daha iyi anlayabiliyoruz. İşte 4K TV’lerin bir diğer önemli avantajı da bu şekilde.

samsung-150-inc-tv

Oyun Haberleri
1 2Sonraki sayfa
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Güzel bir yazı olmuş teşekkür ederim. Yakında 4k yayınların başlaması ile gerçek tv keyfini yaşarız.

  2. Artık teknoloji sınır tanımıyor. akıll fırın, akıllı ev, akıllı telefon derken, şimdi de akıllı şemsiye. bakalım daha neler göreceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı