Yayın akışı

NASA elektrikli uçak geliştiriyor

Uçakların gelecekte elektrikle çalışacağını söylesek ne dersiniz? Evet NASA şimdiden elektrikli uçak projesi üzerinde çalışmaya başlamış. 

Elektrikli arabalar henüz hayatımıza tam anlamıyla girmemişken Amerika’dan ilginç bir haber geldi. Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA)‘nın elektrikli uçak üzerinde çalıştığı, hatta test sürüşlerine bile başladığı ortaya çıktı.

LEAPTech isimli bu yeni proje bünyesinde NASA ile birlikte iki özel havayolu firması çalışıyor. Geliştirilen elektrikli uçak konseptine baktığımızda ise sıradan uçakların aksine çok fazla elektrikli motorun olduğunu görüyoruz. Lityum fosfat piller ile desteklenen bu motorların her birinin farklı kontrol mekanizması bulunuyor. Yani her bir motor farklı hızda çalıştırılabiliyor.

Aşağıdaki görselde elektrikli motorların bir kamyon üzerinde test edildiğini görüyorsunuz.

leaptech-nasa-elektrikli-ucak

Peki diyeceksiniz ki her motor neden farklı hızlarda çalışıyor? Buradaki amaç uçağın daha yüksek hızlara çıkmasını sağlamak. Ayrıca bu sayede daha az enerji harcanarak verim artırılabiliyor. Bazı motorların düşük hızda çalışması aynı zamanda gürültünün de azalmasını sağlıyor.

NASA tarafından yapılan açıklamaya göre geliştirilen yeni LEAPTech teknolojisin 10 yıl içerisinde özel ve nakliye uçaklarında kullanılması düşünülüyor. Elektrikli uçakların 10 yıl içinde piyasaya sürüleceğini var sayarsak elektrikli arabaların da 5 yıl içerisinde yaygınlaşacağını ve trafikte sıkça göreceğimizi söyleyebiliriz.

nasa-logo

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı