Yayın akışı

Klavyede şapkalı â yazma

Bilgisayarımızda çoğu zaman karşımıza çıkan şapkalı â ‘nın nasıl yazıldığını biliyor musunuz ?

Bilgisayar ortamında bir makale yazarken nadir de olsa bazen şapkalı â harfini yazmamız gerekir. Fakat kullanıcıların büyük bir çoğunluğu bu harfin nasıl yazıldığını bilmediklerinden sadece düz a harfi ile yetinmek durumunda kalırlar. Örneğin kâr yazmak yerine kar yazdığınızda ortaya bambaşka bir anlam çıkmakta. Peki bu şapkalı â harfi klavyede nasıl yazılıyor?sapkali-a

Aslında sizinde tahmin ettiğiniz üzere bu harfin oldukça kolay bir kısa yolu bulunuyor. Tek yapmanız gereken ilk olarak shift-3 ve sonrada a harfine basmak. Normalde shift ve 3 tuşlarına aynı anda bastığınızda ^gelmez. Bunun nedeni Windows size â yapıp yapmayacağınızı sorar. Eğer a’ya basarsanız karşınıza â gelir. Eğer boşluk yaparsanız sadece ^gelir. İşte bu kadar basit.

Türkçede en çok â kullanıldığından bende sizlere sadece şapkalı a olarak gösterdim. Aynı yöntem ile î, ô, û, ê gibi harfleri de yazabilirsiniz.

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı