Bilgisayar

Google oyun oynayan yapay zeka yaptı

Google bünyesinde geliştirilen yeni yapay zeka 80’lerin atari oyunlarını deneyip öğrenerek oynayabiliyor. 

Geçtiğimiz yıl Google tarafından satın alınan DeepMind şirketi kapsamında Atari 2600 oyunlarını öğrenip oynayabilen yeni bir yapay zeka geliştirildi. Matematik hesaplamaları ile oyunları öğrenen ve bir süre sonra hatasız oynayabilen sistem yeterince deneyim kazandığında oyunlarda en zor seviyelere kadar çıkabiliyor.

(1977 yılında piyasaya sürülen ve ikinci jenerasyon bir oyun konsolu olan Atari 2600 ile ilk Pac-Man ve Tetris gibi oyunları görmüştük.)

Gelelim Google‘ın bu proje ile aslında neyi hedeflediğine. Google geliştirdiği bu yeni yapay zeka ile kendi kendine düşünüp tecrübelerini işlemlerine yansıtan ve pek çok olasılıktan en iyisini seçebilen bir sistem oluşturmuş durumda. Eğer bu temel sistem başarılı olursa ileride gerçek hayatta karşılaşılan pek çok farklı olasılık içerisinde en iyisinin hangisi olduğunu çok hızlı bir şekilde bulabilecek makineler yapılabilir. Google’ın ilk hedefi ise kendi kendine trafikte gidebilen arabalar yapmak.

Tabi ki bunu sadece araçlar ile sınırlandıramayız çünkü bu sistemin daha da geliştirilmesi durumunda karşımıza uçsuz bucaksız bir alan çıkıyor. Teknoloji lideri Google sayesinde gelecekte hayatımızda büyük değişiklikler bizleri bekliyor olabilir.

Yapay zeka sisteminin oyunu öğrenme süreci

google-yapay-zeka

Öğrendikten sonraki süreç

google-yapay-zeka2

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı