Yayın akışı

Elektrik üreten ayakkabı yapıldı

Bu ayakkabılar ile artık sadece yürüyerek elektrik enerjisi üretebileceğiz. 

Alman araştırmacılar elektrik üreten ayakkabıyı geliştirdi. Bu ayakkabı ile artık dışarıda iken mobil cihazların batarya gücünü sadece yürüyerek sağlayabileceğimizi söyleyen araştırma ekibi bu sayede özellikle akıllı telefonların şarj problemine çözüm bulmuş gibi görünüyor.

Sadece akıllı telefonlar veya tabletler için değil örneğin dağcılar için de bu ayakkabılar mükemmel bir fırsat olabilir. Özellikle en hayati eşyalardan birisi olan el fenerinin pilinin bitmesi bir dağcı için en kötü durumlardan birisi olabilir. Bu ayakkabılar ile sonsuz ışık kaynağına ulaşabiliriz.

Ayakkabının topuk kısmında bulunan şok toplayıcı üzerine bastığımızda açığa çıkan enerjiyi toplayabiliyor. Adım toplayıcı ise ayağımızın hareketi sırasındaki kinetik enerjiyi elektrik enerjisine çeviriyor. Şu anda küçük miktarlarda elektrik üretebilen ayakkabılar ne yazık ki bir telefonu şarj edebilmek için yeterli performansta çalışamıyor. Bunun yerine elektrik ile çalışan daha ufak cihazların enerjisini sağlayabilen bu ayakkabıların önümüzdeki günlerde daha da geliştirilebileceği düşünülüyor.

elektrik-ureten-ayakkabi

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı