Mobil

Apple Touch ID gelişiyor

Apple,  Touch ID için yeni patent başvurularında bulunarak bu teknolojiyi daha da geliştireceğini bizlere gösteriyor. k

Akıllı telefonların artık tüm kişisel verilerimi taşıyan bir bilgi yuvası haline dönüştüğünü düşünürsek güvenlik olarak ne kadar büyük tehlikede olduklarını fark edebiliyoruz. Apple ise mobil cihazlarındaki güvenliği sağlamak için Touch ID isimli parmak izi okuyucularını geliştirerek güvenliği sağlamayı başarmıştı.

Fakat Touch ID ‘lerin halen daha bazı eksik yönleri bulunuyor. Örneğin farklı kişileri sizmiş gibi algılayabiliyor. Bu açıkları kapatmak isteyen Apple ‘da yeni patent başvurusu ile bizleri neyin beklediğini gösteriyor. Aşağıdaki görselde yeni Touch ID’nin aynı zamanda şekil ile şifreleme ile birlikte kullanıldığını görüyoruz. Normalde bu güvenliği Android cihazlarda görüyorduk. Apple bunu parmak izi okuyucu ile birleştirerek bizlere sunmaya hazırlanıyor. Bu sayede tüm güvenlik açıkları kapatılmış olacak.

touch-id-apple

Ara sıra farklı kişileri bizmiş gibi algılayabilen parmak izi okuyucunun bu açığı bu sayede kapatılmış olacak. Yada şekil şifremizi gören bir kişi şifreyi bilse bile telefonu açamayacak. Farklı bir güvenlik önlemi ise yine aşağıdaki görselde dikkatimizi çekiyor. Burada kendimize 4 haneli bir şifre seçiyoruz. Parmak izi okuyucu üzerinden bu dairesel numaralı çevirerek en üstteki numarayı her seçip kendi şifremizi giriyoruz. Bu da oldukça etkili bir güvenlik önlemi diyebiliriz.  touch-id-apple1

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı