Yayın akışı

İnternet güvenliği artık daha zor

Virüs sayısı ve çeşidi her geçen gün biraz daha artıyor. Peki bizler bu duruma karşı ne yapmalıyız? 

Günümüzde artık internete sadece bilgisayarlardan bağlanmıyoruz. Artık bunun yanından tabletlerden ve telefonlardan da internete her zaman girme şansına sahibiz. Fakat bu teknoloji beraberinde bazı tehlikeleri de getiriyor. Bu tehlikelerin başında sizinde tahmin edebileceğiniz gibi internet kaynaklı virüsler var. Virüslerden korunmak için ise yapabileceğimiz ilk şey girdiğimiz siteleri kontrol etmek. Güvenmediğiniz bir siteye girmedikten sonra virüs gelme ihtimali oldukça düşük.

Fakat buna rağmen bazı durumlarda bir şekilde cihazlara virüs bulaşabiliyor. Bunları önlemek ve silmek için ise yapabileceğimiz sadece tek bir şey var. O da virüs programları. Fakat ülkemizde ne yazık ki virüs programı kullanarak korunan kullanıcı sayısı oldukça düşük. Açıklanan rakamlara göre bilgisayarlarda bu rakam %50 civarlarında iken mobil cihazlarda %5 dolaylarında. Bu da onları tamamen tehlikelere açık bir hale getiriyor. Bu nedenle ülkemiz kullanıcılarının bu konuda biraz daha bilinçlenmesinde fayda var.

Son zamanlarda ortaya çıkan Kripto Logger gibi virüsler ise direk olarak bizim kredi kartı bilgilerimizi çalmaya odaklanmış durumda. Genellikle e-mail yolu ile gelen bu virüsleri açtığınız anda bilgisayarınız kitleniyor ve hiçbir şey yapamıyorsunuz. Bu nedenle sadece internette gezinirken dikkat etmek yeterli olmuyor. Aynı zamanda e-mail açarken de dikkat li olmakta fayda var. Kaynağını bilmediğiniz hiçbir mail’i açmamanızı tavsiye ediyoruz.

Bu bahsettiğim kötü amaçlı mailler genellikle fatura olarak geliyor. Örneğin sizin TV aboneliğiniz var. Veya TTNET gibi bir internet aboneliğiniz. Virüs kendisini TTNET olarak göstererek ilk olarak sizi kandırıyor. İkinci olarak ise direk olarak sizin adınıza gelmesi sizi kandıran en büyük etmen oluyor. Direk olarak örneğin Ahmet Koç adına gelen bir mail hiçbir şekilde şüpheli durmuyor. Yani anlayacağınız artık virüsler düşündüğünüzden çok daha zekiler.

pc-virusu

Oyun Haberleri
Etiketler
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı