Yayın akışı

Kuantum fiziği nedir

Günümüzde oldukça popüler olan ama aslında büyük bir çoğunluğun hiçbir bilgisinin olmadığı kuantum teorisini açıklamak aslında oldukça basit. 

Kuantum fiziğinde tüm evreni bilardo toplarına benzetebiliriz. Bilardo topları birbirlerine çarparak diğer topları etkilerler. Bu sayede ortaya sonsuz olasılık çıkar. Fakat biz bu topların tüm fiziksel verilerini biliyorsak hangi topun nasıl hareket edeceğini, ne kadar hızda ne kadar sürede nereye gideceğini bilebiliriz.

İşte kuantum fizikçileri de evrende bulunan molekülleri tıpkı bu bilardo topları gibi incelerler. Bu sayede ileride neler olacağını, hangi sonuçların bizi beklediğini analiz ederler. Aynı şekilde geçmişte bu şekilde incelenebilir.

Aslın bugün kullandığımız pek çok elektronik aletin temelinde kuantum teorisi var. Bunlar içerisinde akıllı telefonlar, televizyonlar, bilgisayarlar vs. sayısız cihazın temeli kuantum teorisi. Ayrıca piyasada bulunan kişisel gelişim kitaplarının büyük bir çoğunluğu da kuantum teorisine dayanıyor.

Molecular Thoughts

 

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı