BilgisayarDonanım

Ekran kartı nedir?

Ekran kartı nedir ? Bu yazımda sizlere ekran kartının en olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklamaya çalışacağım. 

Ekran kartı nedir ? Ekran kartı için kısaca bilgisayarlar üzerinde bulunan ve görüntüyü ekrana yansıtan donanımdır diyebiliriz. Ekran kartınız ne kadar iyi olursa ekranda aldığınız görüntü o kadar kaliteli olur. Yani siz üst model bir ekran kartı kullanıyorsanız daha yüksek çözünürlükte görüntü alabilirsiniz. Fakat bunun için tabi ki monitörünüzün de (ekran) çözünürlüğü yüksek olmalıdır. Ekran kartınız yüksek olabilir fakat monitör yeterli seviyede değilse kartınızı tam performans kullanamayacaksınızdır. Bunu şöyle anlatmak istersek; Örneğin siyah beyaz görüntü veren bir ekrana sahipsiniz fakat bilgisayarınızda son model bir ekran kartı bulunuyor. Bu nedenle bırakın yüksek çözünürlüğü renkli görüntü bile alamayacaksınız.

amd-radeon-r9-290x-ekran-karti-600-dolar

Bu nedenle bilgisayar oyunları için en önemli donanım ekran kartıdır. Çünkü oyunlarda yüksek sistem isteyen grafikler kullanıldığı için ekran kartınızın performansı çok önemlidir. En ünlü ekran kartı modelleri Nvidia ve ATI serisidir. Bu iki markanın pek çok modeli vardır. Hatta yeni modeller o kadar hızlı çıkar ki yeni aldığınız bilgisayarın 4 ay sonra ekran kartının eski model kaldığını görürsünüz. Bilgisayar ve oyun sektörü çok hızlı geliştiğinden bilgisayar oyuncularının en çok dert yandıkları problem donanımdır. Bu nedenle en iyi bilgisayarı alarak birkaç sene boyunca sıkıntısız oyun oynamak isterler. Fakat bunun için uçuk rakamlar vermek zorunda kalırlar. 3 yıl sonra ise aynı rakamları tekrardan ödemek durumundadırlar. Çünkü artık sistemleri eskimiş ve yeni modelleri ve yeni oyunlar çıkmıştır. Ben bu nedenle konsolları daha çok severim.

Her neyse konudan çok fazla sapmadan ekran kartlarına geri dönelim. Bu yazdıklarımdan sonra artık sokakta birisi size ekran kartı nedir diye sorduğunda net bir şekilde cevap verebileceğinizi düşünüyorum.

NVIDIA, Dünyanın En Hızlı Ekran Kartı GTX Tıtan Z'yi Tanıttı

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı