Teknoloji Haberleri

LED ışıklar böcekleri öldürüyor!

Yapılan bir araştırmaya göre LED ışıkların böcek populasyonunu ciddi oranda azaltacağı öngörülüyor. Nasıl mı? Cevabı haberimizde bulabilirsiniz. 

Dünyamızdaki canlıların besin zinciri her geçen gün biraz daha bozuluyor. Bu bozulmanın en büyük nedenlerinden bir tanesi ise teknoloji. Bildiğiniz gibi arabalardan çıkan egzoz gazları ve fabrikalar küresel ısınmayı tetiklemiş ve buna bağlı olarak ekolojik bozulmanın en büyük parçası olmuştu.

Yapılan bir araştırmaya göre ise LED lambaların uçan böcek populasyonuna ciddi derecede zarar verebileceği ortaya konuldu. Sürekli olarak artan LED teknoloji bugün sokak lambalarından televizyonlara kadar pek çok elektronik alette kullanılmaya başlanmış durumda. Oldukça az güç harcaması nedeniyle enerji tasarrufu sağlayan bu lambaların kullanımı her geçen gün biraz daha artıyor.

Fakat azalan böcekler doğal olarak besin zincirini değiştirecek ve ekolojik denge dolaylı olarak bozulmaya başlayacak. Peki bu LED teknolojisi böcekleri nasıl öldürüyor? Araştırma sonuçları gösteriyor ki LED lambalar böcekleri %50 daha fazla kendisine çekiyor. Normalde tüm sokak lambalarının böcekleri çektiği biliniyor. Çekilen böcekler ise ne yazık ki ölüyorlar. Fakat LED lambaların kullanılmaya başlanması ile %50’lik bir artışın büyük kayıplara yol açacağı düşünülüyor.

led-teknolojisi

Oyun Haberleri
Daha Fazla Göster

Umut Uzunöz

Editör, Webmaster, Gamer, Wing-Chun çalışan, Geek, Kitap Kurdu, FRP delisi, Gıda Mühendisi, Kendini Geliştiren Kişi ... :)

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı